Arçelik İnternet Siparişi Mağduriyeti

Dilara Dilara1 hafta önce

İnternet üzerinden 2.ürüne %50 indirimli kampanyası ile aldığım çay makinesi k 3293 iç ve tost makinesi k 2385 tg ürünlerimin ikisi de hatalı/kusurlu çıktı. K 3293 iç model çay makinesinin alt kısmında lekeler bulunuyor ve çıkmıyor. K 2385 tg tost makinesi ise çalıştırdığımda içinden dumanlar çıktı. 

İnternet siparişlerinde en yakın şubeden yönlendiriliyorsunuz ürünler ertesi gün elime ulaşmıştı burada bir sıkıntı yok fakat muhatap olacak kimseyi karşınızda bulamıyorsunuz. Kapıma teslimata gelen beyefendiye sorduğumda herhangi bir problemde şubeden yardımcı olacaklarını söylediler fakat şubeden kesinlikle yardımcı olmadılar ve 444 0 888 no...'yu aramamı söylediler. 

Aradığımda ise iade talebi oluşturabileceğim söylendi fakat durum şu ki iade dışında şubeden gidip değişim yapamıyorsunuz ya da internetten alınan ürünü değiştiremiyorsunuz. Yani alırken şubeden yönlendiriliyor fakat sorun olduğunda bu ürün kimsenin değil. Kampanya ile alınan ürün mağazada aynı kampanya dahilinde değil ve büyük bir marka için bu çıkmaz çok komik. Yardımcı olamadığınız için ben teşekkür ediyorum!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 1 hafta önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler