Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serap'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Arçelik Hizmet Alamama ve Yetkili Servislere Ulaşamamak

1.032görüntüleme
Serap
Serap 30 Kasım 2020 16:31
ÇözüldüÇözüldü
Serap'ın Teşekkür Mesajı
“Firmanızdan demet hanim ile görüşüldü... Aksam saatlerinde teknik servis tarafından arıza giderildi.teşekkürler”

2017 yılında Arçelik marka bulaşık makinesi aldım. Son 1 buçuk yıldır 5 ya da 6. Arızalanışı her seferinde bir şey bahane edildi bir priz dendi bir elektrik hattı dendi ama onun dışında evimde 4 tane daha beyaz eşyam var elektrik sıkıntısı olsa onlarda da olurdu. Sonra suyun kireci bahane edildi ki asla makine tuzu olmadan kullanmam ve hep iyi marka deterjan kullanırım sonuç olarak garanti kapsamında olduğu halde 1 aydır makinesizim .

Yıl olmuş 2020 Yurt dışından bile kargo 3-4 günde gelirken biz başka ilçeden parça gelmesini 10 günden fazla bekledik ve gelen parça yanlış çıktı, şimdi başka parça bekliyoruz verilen randevu gününde gelmediler. Şimdi de müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum arıyorum ve bir süre sonra hat kapanıyor.

Arçelik Logo
Arçelik30 Kasım 2020 17:56

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Serap
Serap01 Aralık 2020 16:50

Firmanızdan demet hanim ile görüşüldü... Aksam saatlerinde teknik servis tarafından arıza giderildi.teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler