Arçelik Hatalı Ürün Gönderimi

Sefa Sefa 3 ay önce

29.03.2019 tarihinde İstanbul Üsküdar pehlivan oğulları bayinizden 3 parça beyaz eşya aldım. 26.10.2019 tarihinde ürünler teslim edildi. 2 gün içerisinde kontrollerim sonrası bana teslim edilen bulaşık makinesinin 6366 modeli olduğunu fark ettim. Benim aldığım ürün 6566 i model ürün yerine 6366 model ürün teslim edilmiş. Bayiniz olan pehlivan oğulları yetkilisiyle görüştüğümde fabrikanın 6566 i ürününü üretmediğini onun yerine 6366 ürününü yolladığını beyan etti. Bende öncelikle rast gele internetten bulduğum bayilere telefon açarak bu 6566 i model ürünün elinizde var mı sipariş vermek istiyorum dediğimde 6 adet bayinizin elinde ürün vardı sipariş etmek isterseniz siparişinizi oluşturalım bilgisini aldım.

Sonradan 444 0 888 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattığımda benim kaydımı oluşturup bana ulaşacaklarının bilgisini verdi. Departman olarak ismini hatırlamamakla birlikte G** hanım ile görüştüm. Mağduriyetiniz için hem bayi hem Arçelik adına özür diliyorum bu hatayı en kısa sürede telafi edeceğini söyledi. 2-3 gün içerisinde servisin elimde olan 6366 i ürünü alıp 6566 model ürünü teslim edeceklerini söyledi bir aksilik olması durumunda müşteri temsilcimize G** hanımla görüşmek istiyorum dediğiniz zaman direk beyan etti. 31.10.2019 tarihinde oldu bu görüşme. 06.11.2019 tarihinde hali hazırda kimse ulaşmamış tekrardan 444 0 888 numaralı müşteri hizmetlerinle görüşme gerçekleştirip G**hanımla görüşmek istediğimi bildirdim müşteri temsilcisi böyle bir bağlantı kurulamadığını kayıt açarak size ulaşacaklar beyefendi diye bilgi verdi.

07.11.2019 tarihinde tekrar aradım aynı işlemi tekrarladım ama hala bir geri dönüş alamadım. 08.11.2019 tarihinde tekrardan 444 0 888 numaralı müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi diğer kayıtları kapalı olarak görüyorum bugün en kötü ihtimalle yarın öğlene kadar geri dönüş yaptıracağım diye net bir beyanda bulundu. 14 gündür evimde benim olmayan bir ürün kullanılmadan bekliyor benim ürünümün nerede olduğu belli değil bana bir çözüm yolu sunabilen hiçbir muhatap yok 2 cihaz arasındaki fiyat farkı işin cabası ürünleri aldığım firma hem benim ürünümü bana teslim etmiyor hem yerine teslim ettiği ürün ile arasındaki fiyat farkından hiç bahsetmiyor ki hali hazırda üretilen bir ürün üretilmediğini beyan ediyor. Benim bu mağduriyetimi en acil şekilde karşılamanızı bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sefa 3 ay önce

Mail yoluylada 444 0 888 li numara ile de ilettim durumumu müşteri temsilcinizi 5 kere aradım her aradığımda benimle iletişime geçileceği söyledi fakat iletişime gecen olmadı. Departman görevlinizlede görüştüm Gülnur hanım ve Mert bey 2 kişide geri dönüş sağlanmaması durumunda 444 0888 numarayı arayıp direk bizimle iletişime geçebilirsiniz dediler. Mert beyle görüşmeyi kapatıp 30 saniye sonra tekrar arayıp mert beyle görüşmek istediğimi söyledim müşteri temsilcisi böyle bir bağlantı yapamayacağını böyle bir işlem yapılmadığını beyan etti. Konu gene havada kaldı herkes bir yerlere yönlendiriyor fakat kimse çözüm bulamıyor. Evimde benim olmayan bir cihaz 15 gündür evimde duruyor ve biz bulaşıklarımızı elimizle yıkamak durumunda kalıyoruz. Yarın pazartesi bu konu yarında sonlanmaz ise gerekli yerlete başvuru yapacağım. Size yolladığım mail buraya oluşturduğum şikayet her şey gayet açık ve net elimde ödeme yaptığım 6566i makinenin faturası ve bana teslim edilen 6366 i makinenin faturası mevcut sizin 15 günde çözemediğiniz hatta muhatap bulamadığım konu Tüketici Hakları çözüm bulucaktır. Ne yaptığınız işin arkasında duruyorsunuz ne mağduriyetimi karşılıyorsunuz

Arçelik Logo Arçelik 3 ay önce

Sevgili müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler