03 Aralık
#13109692

Arçelik Haksız Para Talep Ediyor!

1 ay önce aldığım Arçelik ankastre bulaşık makinesinin yıkama işlemi tamamlandığında bunu gösteren sembol dijital ekranında yanmıyor. Servisi arayıp arıza kaydı oluşturdum. Servisin dediği eğer kullanıcı kaynaklı bir durum varsa 50 TL servis ücreti alıyorlarmış. Makine yeni.


Bu ürün 2 yıl garantili. Fazladan para verip garantisini 7 yıla uzattım. Üstüne daha ne diye 50 TL talep ediyorsunuz? Bunu teknik desteğe deyince cevap veremiyor prosedür böyle diyor.


Arçelik bu haksız para talebine bir son vermeli. Servisin görevi bu gelip bakacak ürüne arıza varsa garanti kapsamında onaracak yoksa kullanıcıya durumu izah edecek. Neden 50 TL talep ediyorsunuz?

Sinan Sinan 1.233 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi03 Aralık

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları