Arçelik Gurme Çay Makinesi Arıza Yaptı

Erkan Erkan10 Eylül 2019 15:38

2014 yılında almış olduğum ürünüm garanti süresi içinde arıza yaptı fakat yetkili servise götürdüm tamir edildi diyerek tarafıma teslim edildi. O günden itibaren kullanmadım fakat bugün tekrar yetkili servise teslim ettim ve değişmesi gereken parça var ise değişmesini beyan ettim fakat bu ürünün yedek parçalarının temini yokmuş (fabrika üretmiyormuş) denildi.

Ben bu ürünü kullanmayayım mı çöpe mi atmalıyım ne önerirsiniz? Koskoca Arçelik bu sorunu çözemiyor halen bu ürün mağazalarınızda satılıyor? Konu ile ilgili olarak tarafınızdan cevap beklemekteyim.

Muhatabım: Tekirdağ Çerkezköy Arçelik Yetkili Bayisi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 10 Eylül 2019 19:56

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler