Toplam çözüm sayısı
..
Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Duygu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Arçelik Gelen Her Ürünü Mü Hatalı Olur. Bu Defada Ankastre Ocağım Sorunlu

6.418görüntüleme
Duygu
Duygu 13 Ocak 15:44
ÇözüldüÇözüldü
Duygu'nun Teşekkür Mesajı
“Dün gelip inox yüzeyi değiştirdiler... Bir daha sorun yaşanmaz umarım... Teknik servis personelinizin oldukça yoğun çaba ve desteği için teşekkür ederim.”

Tüm ankastrem maalesef Arçelik geçen sene haziran ve temmuz aylarında aldığım ürünlerin tamamını peşin ödedim ( buzdolabı, davlumbaz, ocak, fırın ®, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve mikrodalga). Pandemi sürecinden dolayı bir kısmı eylül ayında geldiler, ankastre ocağım (omd d 602 dwkı) ise 3 hafta önce geldi. İlk önce buzdolabım arızalandı geldiler ama çözüm olmadı hala pancar motoru gibi ses çıkarıyor. 

Arada korksam da sesine alıştım sanırım. Ardından 3 gün sonra çamaşır makinesinin kart hatası varmış değiştirmek zorunda kaldılar, yeni ürünün gelmesini yine bekledim. Ocağınızı neyle temizliyorsunuz bilmiyorum ama ben bulaşık deterjanı ile temizledim ve inox yüzeyi 4. Günde ağardı üzerine amonyak dökmüş gibi bazı bölgeleri beyazladı. Tam tamına 5 ay beklediğim ocağım 4. Günde yüzeyi öbek öbek beyazladı. 

Servisi çağırdım tek yaptıkları şey kendi temizlik ürünlerini satmaya çalışmak. Deneyin bakalım oluşan lekeleri çıkarabilecek misiniz dedim. Sonuç düzelmedi. Biz en iyisi fotoğraflarını çekip GM ye gönderelim sonuca göre değişime geliriz dediler. 6 sında geldiler ve bugün ayın 13 ü daha yeni arıyorlar. Değişimden kasıtları üst yüzeyi, ürünün tamamı değil. Hakkım olan 20 iş günü içerisinde değişim talebini ise dalga geçerek reddettiler. Sizin hatanız biz iyi niyet göstererek 1 defaya mahsus parça değişimi yapıyoruz dediler. 

Resmen olana razı gel demek bu. İyi niyet bunun neresinde? Oluşan problem yüzeyin her yerinde değil parçalı bir şekilde oluşmuş, eğer benim hatam olsa kullandığım ürün her yerini etkilerdi dedim. Aldığım cevap personel gelince parçayı değiştirmek istiyor musunuz istemiyor musunuz oldu. Ben sadece yetkili servisin yapabileceğim bu... Çözüm odağını teğet bile geçmeyen lakayıt cümlelerle karşılaşmak da cabası. Hakkım olanı bile talep edememek de yanıma kâr... Ailemin 35 yıldır kullandığı bir markayı eşime zorla ikna ederek aldırdım; sonuç bu.

Arçelik Logo
Arçelik14 Ocak 11:38

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle Sikayetv[email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Duygu
Duygu22 Ocak 16:36

Dün gelip inox yüzeyi değiştirdiler... Bir daha sorun yaşanmaz umarım... Teknik servis personelinizin oldukça yoğun çaba ve desteği için teşekkür ederim.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler