sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Garanti Sürecindeki Ürünün Onarılamaması

Cumhur Cumhur18 Temmuz 2019 00:21

Garantisi devam eden k-8382 tg olan tost makinemi bundan 2 ay kadar önce yetkili servise bıraktım. Ürünüm üretimden kalktığını stoklarda ürün mevcut olmadığı ve yedek parçalarının da temin edilemediği için onarım yapılmayacağını onun yerine daha düşük bir modelle 100 TL ücret ödeyerek değiştire bileceklerini söylediler. Bu teklifi kabul etmeyip müşteri hizmetlerini aradım yaşadığım sorunu dile getirdim bir hafta sonra müşteri hizmetlerinden ürünün Kadıköy Arçelik bayisinin stoklarında olduğunu değişim için servise bilgilendirme yapıldığını tarafıma ilettiler. Ben servisi aradım değişim olup olmadığını sormak için böyle bilgilendirme yapılmadığını söylediler tekrar müşteri hizmetlerini aradım beni arayan arkadaşın yanlış bilgi verdiğini böyle bir değişim olmayacağını söylediler ama konuyu yetkililere bildireceğini söyleyip kapattı.

1 hafta sonra bu sefer müşteri hizmetlerinden değişimle ilgili yetkili birimden aradığını söyleyen arkadaş kusura bakmayın yaşan aksaklıktan ötürü ürünümüz değişimin gerçekleşeceğini Kadıköy noktasından temin edilmesi için servise ekranlarına not düşüldüğünü söylediler. Birkaç sonra servisi yine aradım böyle bilginin ekranlarında olmadığını söylediler. Ben yine müşteri hizmetlerini aradım kusura bakmayın arkadaşlar yanlış bir bilgilendirme yaptıklarını ilettiler değişim olmayacaksa bana ücretimin ödeneceğini söylediler bana ödenen ücretle piyasadan benim ürünümün aynısı alma şansım olmadığını kendilerinin bu bedelle satın alıp tarafıma teslim edilmesini talep ettim. Bana ödenecek rakam 289 TL ürün ise piyasada 1200 TL ile 2000 TL arasında değişiyor.

Sonuç olarak Arçelik'e yakışmayan bir kurumsallık müşteriyle dalga geçercesine bir öyle bir böyle söylemleriyle insanları oyalamak ve kandırmaktan başka bir sonuç çıkmıyor ne yazık ki. Ayrıca üretimden kalkan ürünün 7 yıl boyunca yedek parçasının bulundurulması gerektiğinde servis yetkilileri tarafıma söylüyor ama ne yazık ki 7 seneyi geçin 2 sene içerisinde yedek parça bulamıyorsunuz. Bunun üzerine hem servisin hem de müşteri hizmetlerinin biz başka bir şey yapamayız tavrının yanında gidin nereye şikayet ederseniz tavrı da mağduriyetimin yanında cabası kalıyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cumhur 30 Temmuz 2019 16:53

Servisten arandım ama yine aynı cevap yapabileceğimiz bir şey yok size değişim onayı veren müşteri ilişkileri ile görüşün cevabını veriyorlar

profile-icon Cumhur 29 Temmuz 2019 01:44

Müşteri ilişkilerinden arayan arkadaşlar yine çözüm bulacaklarını söylüyorlar ama yine servis onarım ya da değişim yapamiyacaklarini söylüyor artı durum Trajikomik hale geldi.

Arçelik Logo Arçelik 18 Temmuz 2019 11:02

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler