08 Kasım
#12930445

Arçelik Firması Ancak Bu Kadar Mağdur Edebilir!

13 Eylül'de başlayan süreç çaycı değişimim için bugün 5 Kasım 1.5 aydır sonuçlanmayan Arçelik için son derece utanç verici şiddetle kınıyorum, inanılmaz ciddiyetsiz buluyorum attığım mesajlar sırasıyla süreci gösteriyor.


Bu süreçte 20 defa belki de görüşmeler müşteri danışmanlarıyla sonuç yok çözüm yok değişim onayı geliyor ücreti 03 Ekim'de ödüyorum bekliyorum mail atılıyor üst birimlere hiçbir ilerleme yok gerçekten Arçelik benimle dalga mı geçiyor, ben tüm yasal yollara müracaat edip uğraşacağım ciddiyetsizliğiniz müşteri odaksız çalışma anlayışınız için Tüketici Hakları'ndayım artık bu arada bu kadar basit bir ürün için manevi olarak yıpranmış yıpratılmış olmak sizler açısından talihsiz nasıl bir vizyonsuzluktur bu. O müşteri hattına çıkan tüm ciddiyetsiz çalışanlarınızı da dava edeceğim. Size Arçelik adını duymak bile istemiyorum. Tarif edecek firmanıza uygun kelime bulamıyorum geçiştirilip bugün yarın gönderiliyor ürününüz diye oyalanmış kandırılmış bir müşteri olarak davacıyım.

Aysel Aysel 1.223 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aysel'in Teşekkür Mesajı4 g

    Şikayet var a yazdığım için bugün sonuç almış bulunuyorum dün itibari ile söylediğim şekilde ürünüm bayime teslim edilmiş ancak bilgi verilmesini istememe rağmen yetkili servis koğukçınar Bursa özellikle şikayetçi olduğum ve bu kadar mağdur edilmeme sebep olan başta Seher hanım ve İlknur hanım in ciddiyetsiz tutumu çalışma anlayışından şikayetçiyim Arçelik firmasının adının karalanmasına ve bu markadan vazgeçip olumsuz şekilde reklam yapmama neden olmuştur gerekli değerlendirmenin yapılmasını özellikle talep ediyorum bu kadar basit bir ürün değişimi sürecinin bu kadar psikolojik savaş vermeme sebep olması Arçelik firmasının ayıbıdır çözümsüzlüğünüz vizyonsuz duruşunuzu şiddetle kınıyorum bu süreçte müşteri hizmetleri ile yaptığım tüm görüşmelerden şikayetçiyim son olarak şikayet var sonrası çözüme ulaştıran Esin hanıma ise çok teşekkür ederim. Esin hanım ilginiz ve müşteri memnuniyet odaklı çalışma anlayışınız için sonsuz teşekkürler.

  • Arçelik Temsilcisi09 Kasım

    Sevgili müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler