29 Eylül 2018
Yorum Yap
#10965375

Arçelik Fırının Aparatı Eksik Çıktı!

Yaklaşık bir buçuk ay önce Arçelik'ten, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve ocaklı fırın aldım. Fırın piliç çevirme ve patates kızartma özelliğine sahip. Malzemeleri kurdular ve gittiler. Fırının patates kızarma özelliğini kullanmak için gereken bir aparat eksik çıktı. Bu nedenle patates kızartma özelliğini kullanamıyorum. Ben bu sorunumu Arçelik müşteri hizmetlerine yaklaşık 1 ay önce ilettim. Bu süre zarfında beni kimse aramadı. 1 hafta önce yine aradım. Daha önceki talebimin kapatıldığını söyledi ve ben tekrar eksik çıkan parçanın teminini istedim. Bu arada fırını aldığım mağazaya gittim şikayetimi ilettim. Arçelik müşteri hizmetleri ile görüşmem gerektiğini söylediler. Yine 1 hafta boyunca kimse aramadı. Bugün yine aradım. Bana eksik parçanın tarafıma teslim edilip sorunun çözüldüğünü söylediler. Ama böyle bir şey olmadı. Yetkili servis iki defadır sorunu çözmeden sorunu çözdüğünü beyan ediyor, beni aramıyorlar bile. Yalan beyanda bulunuyorlar. Nasıl böyle bir şey oluyor anlamıyorum. Aldığım fırını kullanamıyorum. Arçelik markasını servisi iyi olduğu için tercih ettim. Aynı fiyata Alman markalı ürünler de alabilirdim. Fırının piliç çevirme ve patates kızartma özelliği olduğu için iki katı para verdim, lakin kullanamıyorum. Erzurum Arçelik servisinden hem beni hem de Arçelik müşteri hizmetlerini yalanlarıyla kandırdığı için ve tenezzül edip aramadıkları için şikayetçiyim.

Hayri Hayri 1.019 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hayri01 Ekim 2018

    Müşteri hizmetlerini ne zaman arasam aynı sizin gibi en kısa sürede benimle ilgileneceğini söyleniyor. Ama ilgilenen yok ve benimle ilgilenmeniz için sürekli ben mesai harcıyorum. Bu işte bir terslik var. Müşteri hizmetlerindeki çalışanlar çok kibar, çok ikna edici konuşuyorlar ama değişen bir şey yok. Arçelik markasını ileride yaşayacağım sorunların hemen çözülmesi için tercih ettim. Daha bismillah demeden sıkıntılar başladı. Kul yapısı bu makineler sorun elbette olur, ama çözüm şekli, süresi markanın kalitesini ortaya koyar. Demek ki sadece beyaz eşyaları satana kadar benimle ilgilendiniz, sattıktan sonra ilgilenen yok. Ayrıca Erzurum Arçelik yetkili servisini aradım bu sorun için. Fırınımın muhteviyatında zaten olması gereken bir parçanın bana ücretli olarak verileceğini söylediler. Benim istediğim herkes söz verdiği gibi işini yapsın.

  • Arçelik Temsilcisi01 Ekim 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları