13 Şubat 2019
#11579464

Arçelik Fabrikasyon Hatalı Buzdolabım!

2011 yılında Arçelik'ten aldığım buzdolabı geldiği günden beri su sesi, su birikmesi, aşırı soğutma, dondurma gibi şikayetler üzerine servisten hep normal söylenip bizi bugüne kadar oyaladılar en son dışarıdan birisi kasayı açıp baktığında fabrikasyon bir hatanın olduğunu dile getirdi bende bunun üzerine çağrı merkezini 10 gün boyunca aradım en son bana kasayı ücretli değiştireceklerini sonrasında ben kabul etmeyip değişim isteyince 2800 liraya karşılığı değişim yapabileceklerini söylediler bende aynı dolap için neden ödeme yapacağım anlamadım amortisman payıymış dolap çok yıpranmış mış bende her gece buz kırmaktan çok yıprandım, onu Arçelik nasıl karşılayacak meyve sebzeler hep çöp zaten servisten gelenler işlerini doğru yapsalardı bu iş bu kadar uzamayacaktı kimse işini doğru düzgün yapmıyor. Bermuda üçgeni gibi servistekiler kasa ücreti diyor tamir parası diğeri amortisman aldığım yer bizimle işiniz yok çağrı merkezi diyor kimsenin kimseden haberi de yok kimin ne istediğinden de. Sonuç olarak ürün fabrika hatası ise değiştirmek zorundalar ürünü ben 2030 liraya almışım şimdi bende 2800 istiyor 2019 yılında ürünün aynı ama. adı değişmiş her şey aynı zaten ürünün piyasası 4800 aynı paraya getiriyorlar aynı ürün için bozuk bir ürün için neden ödeme yapayım evraklarım her şeyim var tüketici heyetine başvurdum hiç yakıştıramadım Arçelik böyle bir meblağı karşılamaya güçleri yetmezmiş çok saçma ben Allah'tan korkarım kendi hatam değil bu ama bu işin peşini bırakmayacağız Arçelik'ten aldığım her şey bozuktu ocağının hala tek gözü yanıyor bulaşık makinem hiç yıkamıyor şu ısıtıcı aldık geldiği günden bugüne hemen üstü kabuk kabuk döküldü. Müşteri ilişkileri sıfır. İşleri para size yardımcı olmak istiyoruz diyorlar bakıyorsun şu kadar ver bu kadar yatır diye mesaj çekiyorlar. Çevremde ben değiştirdim diyen çok kişi var artık samimiyetlerine inanmıyorum kimsede inanmasın. Bulaşık makinen hiç iyi yıkamıyor.

Anyrt Anyrt 1.775 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Anyrt25 Şubat 2019

    Arceliktekiler benim beklentimi karşılayamadılar bunun üzerine fabrikasyon hatası olan bir ürüne benden 2860 TL istediler... Ürünün bire bir değişiminin mümkün olmadığını onları zarara uğratacağını söylediler çok komik değil mi. Koskoca Arçelik hatasının arkasında bile duramıyor. Okuduğum yorumlarınızda herkese üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylemişler şişme var değişim tamam ama bir ekstra buzdolabı fiyatı verirsen olur herkes çok mu saf. Bunu kaldıracak durumun bile yokken sana bu kadar fahiş bir rakamla gelmeleri çok mu normal. Ben tüketici heyetine başvurdum sonucunu bekliyorum Allah büyük bakalım neylerse güzel eyler.

  • Arçelik Temsilcisi13 Şubat 2019

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

  • Anyrt13 Şubat 2019

    Fabrikasyon hatasını kabul ettiğiniz bir ürün için 2800 lira yi mesajla bildiriyorsunuz ve sonuç olarak 2400 liraya kadar benimle pazarlık yapıyorsunuz ben aynı ürün için neden para oduye çekmiş hala anlamış değilim amortisman payıda neyin nesi baştan servistekiler islerini düzgün yapsalardida bu is bu kadar uzamasaydı neden dışarıdan birisi dolap fabrikasyon hatalı dediğinde servisten gelenler evet fabrikasyon hatalı diyebiliyor sonrasında da aynı ürün için garantisi yok denilir 2400 lira bedel biçiliyor farklı bir model istemedim sadece hatasız dolabımın aynısı ile değişimini talep ettim sizde benim dosyamı mümkün olmadığı için kapattınız iyi bende tüketici heyetine başvurdum evraklarım resim Video hepsi mevcut sonuna kadar sizinle mücadele edeceğim bu bana yardımcı olmak değil eziyet etmek iki tane küçük çocuğuma 10 gün sizin çağrı merkezindeki arkadaşlara dil döktüm boğazım patladı beni anlamayıp hep farklı aksetmisler oda ayrı yani kimse isini düzgün yapmıyor bravo size arcelikle ilgili hayallerim çöp... Nasıl benim sebze meyvelerim çöpse. Hiç yardımcı olmadınız işimi dahada uzattınız. Hak yerini elbet bulacaktır hata benim olsaydı uğraşmazdım ama siz kendi hatanızdan hala maddi anlamda Pay çıkarmaya devam ediyorsunuz yazıklar olsun... İnsanların durumu var mı yok mu umrunuzda değil sadece Arçelik sıkıntıya girer diyorsunuz... Sonuç olarak ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları