23 Mart 2019
#11753546

Arçelik Fabrika Hatalı Buzdolabı Gönderdi!

Düğün setini Arçelik'ten aldım evliliğimizin ilk ayların da buzdolabı, fırın ve çamaşır makinesi arıza verip tamire alındı. Bu hafta da Arçelik 5797 nhi buzdolabı sistem arızası gövde şişmesi arızası vermiş olup tamirinin mümkün olmadığı, belli fiyat karşılığında yeni dolap verilecekmiş. Neden ben ücret ödüyorum ki bu müşteri hatası değil sizin ürününüz hatalı ilk fabrika çıkışından beri hatalı. Bu marka 4 yılda bu hatayı veriyorsa neden ürününüzün arkasında durmuyorsunuz? İsminize yakışan bu mudur?


Ben ücret ödemek istemiyorum Arçelik alarak hatamı yaptık, servis geldi kapağı açar açmaz düzeltilemez arka kapak şişmiş presli kısımda sıkıntı var kimse yapamaz değişim yapalım denildi. Yepyeni buzdolabı sizden kaynaklı bir sorun neden çözümünü ben para vererek buluyorum. Madem yarı fiyatına alacaksınız değişim olmadan verin paramızı başka marka buzdolabı bakalım sizin dolabınız ve tavrınız ortada. Gelen teknik yetkili de 50 TL servis ücreti aldı hiçbir şey yapmadan sanki Ferrari'yle geliyor.

Mahide Mahide 5.633 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi23 Mart 2019

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları