10 Eylül
#12578640

Arçelik Doğru Hizmet Vermiyor

2017 yılında aldığım hala garantisi devam eden buzdolabım aldıktan 6 ay sonra arıza vermeye soğutmamaya başladı defalarca müşteri hizmetlerini servisleri aradım İzmir Manavkuyu servisi gelip baktı parça bekliyoruz diyerek beni bekletiyorlar 1,5 yaşında bebeğim var bütün yaz her yiyeceğim bozuldu çok mağdur edildim hiçbir çözüm üretmiyorlar parça temin edilene kadar bana dolapta verilmedi. Arçelik markasına güvenerek aldım ama beni bin pişman ettiler.


Parçası yoksa üretilmiyorsa ve 6 ay sonra bozulmaya başlayan bir dolabı istemiyorum bana aynı sorundan 7-8 defa servis geldi ürünün misliyle en kısa sürede değiştirilmesini istiyorum aksi takdirde yasal yollara başvuracağım. Bebeğimle Tüketici Hakem Heyeti, mahkemelerle uğraşmak istemedim ama 1 hafta içinde tarafıma dönülmezse mahkemeye vereceğim bilginize. Bir daha Arçelik alır mıyım? Bilemiyorum.

Emine Emine 1.190 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi10 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları