Arçelik Çözüm Adına Hiçbir Şey Olmadığı Gibi Sorunda Üstlerine Yok!

Abdullah Abdullah07 Ekim 2017 12:07

Bir site de daire sakiniyim, ankastre mutfak araç elemanlarının aktif çalışması için malum (Arçelik) firmadan servis talep ettim, verilen saatte gelmedikleri gibi müşteri temsilcileri sürekli suratıma telefon kapatıyor, ısrarla arayıp cevap aldığımda müşteri temsilcisi bayan bana fırça atıyor, ne münasebet. Hizmet müşteri memnuniyeti vs. Hiçbir adap kalmamış.

Resmen sinirlerim zıpladı, o müşteri temsilcisinin ses kaydını da internet sosyal ağlarda yerel kanalların WhatsApp aracılığı ile paylaşacağım, insanlar görsün bunların terbiyesizliğini, çözüm adına hiçbir şey olmadığı gibi sorunda üstlerine yok!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 10 Ekim 2017 12:24

ARÇELİK Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle A[email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 0 888 / 0850 210 08 88 Arçelik Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler