sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Çay Makinesi Demliği Kırıldı!

Tahir Tahir18 Nisan 2019 12:46

20.01 tarihinde internet aracılığıyla Arçelik Tiryaki çay makinesi aldım. Kodu “yeni öğrendim sayelerinde” k-3283c. Cam gövdeli. Yaklaşık 15 gün önce yetkili Arçelik servisine giderek makinemin üstteki cam demliğini kırdığımı yenisini satın almak istediğimi söyledim. Servisteki yetkililer bilgisayarlarını kontrol ettiler elimizde yok. Ürünün küçük bir miktar karşılığında tamamen değişeceğini söylediler. Kabul ettim faturamı ibraz ettim. Size bir SMS gelecek o geldikten sonra parayı Arçelik genel merkezine havale edeceksiniz ve dekontu bize getirin dediler. Bir süre sonra mesaj geldi ve ben 70 TL ücreti yatırıp dekontu ürünün bende kalan ana gövdesi ve kapaklarını servise teslim ettim. Bir süre sonra telefonla arandım ürününüz geldi dediler.

Servise gittiğimde ürünün başka bir ürün olduğunu gördüm. Bunu kabul edemem dedim ve Arçelik müşteri hizmetlerini aradım. Dün bana dönüş yapıldı ve biz size mesajda yeni ürünün kodunu yollamıştık dediler. Ben de bunun neyin kodu olduğunu ben bilemem ben kendi ürünümü talep ediyorum dediğimde ürününüz yok size bunu verebiliriz dediler. Ben kabul etmediğimi bana paramın iade edilmesini ya da ürünümün verilmesini belirttim. Bu durumun Arçelik’in imajına zarar verdiğini doğru olmadığını ifade ettim. Aradan birkaç saat geçtikten sonra aynı yerden başka bir kişi aradı o da biz size mesaj yolladık sizde parayı yatırarak kabul etmiş oldunuz dedi.

Sonuç olarak elimdeki çay makinemden olduğum kalmadı üstüne bir de 70 TL paramı aldılar ve sorunu çözümsüzlüğe bıraktılar. Benim bundan anladığım Arçelik'in üretimi biten bir ürününü almamalıyım alırsam yedek parça temin edemiyorlar bu bir. Arçelik'ten bana gelen mesajları adı sanı duyulmamış bir firmadan ya da kişiden geliyormuş gibi iyice incelemeli ve sorgulamalıyım, Arçelik markasına güvenmemeliyim bu 2. Arçelik'e tüm bu yaşattıkların dolayı teşekkür ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tahir 24 Nisan 2019 15:48

Bugün yani 24 04 2019 hala dönülmedi sorun öylece duruyor. Ben servise banka bilgilerimi yolladım

profile-icon Tahir 19 Nisan 2019 10:16

Teşekkür ederim. Dönmenizi bekliyorum

Arçelik Logo Arçelik 19 Nisan 2019 09:31

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler