09 Ekim
#12756969

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızasında Yıkama Danışmanı Gönderiyor!

Çamaşır makinesi aldım bozuk geldi; çamaşırlar hangi programda yıkanırsa yıkansın kırışık çıkıyor hem de normal bir kırışıklık değil, aradık 1,5 ayda 10 kere servis geldi makineye hiç dokunmadan karşıdan bakıp Deterjanı çok atmışsınızdır diyorlar, şimdi bana dalga geçer gibi yıkamayı öğretecek danışman göndereceklermiş, her geldiklerinde saçma sapan bahaneler buluyorlar artık Tüketici Hakları'na başvuracağım.

Cemile Cemile 1.004 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cemile12 Ekim

    Vallahi şikayetimizi değerlendirseniz de arasanız da gelseniz de hiçbir şey değişmiyor; deterjan miktarıyla priz değiştirmekle çamaşırın kırışıklığının ne ilgisi var ya çocuk mu kandırıyorsunuz! Gelen servis 8 kiloluk yıkama kapasitesine sahip makine için 4 kilo çamaşır atmanız lazım diyor o zaman biz neden 8 kg lik makine aldık? Artık ya bu ürünü değiştirin ya da sorunu halledin ama halledin! Git gel iyice bozdunuz makineyi, keşke almasaydık dedirttiniz ya pes! Artık sorunumuzu halledin ya da yazmakla aramakla uğraşmayıp Tüketici Hakları'na gideceğiz.

  • Arçelik Temsilcisi10 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları