10 Eylül
#12577491

Arçelik Buzdolabının Soğutmaması

Arçelik'ten yeni evlenmemden dolayı buzdolabı aldım buzdolabını 1 hafta olmadı çalıştıralı soğutmuyor ve yetkili servisleriniz bu durumun acileyetiyle düzgün ilgilenmiyorlar, bütün yiyeceklerim etlerim bozuldu günlerdir aramamıza rağmen durumun aciliyetinin farkında olmalarına ve söylememize rağmen ilgilenilmedi ayrıca ayıplı mal satıldı ve bu malın değişimini istiyorum tamiri kabul etmiyorum Arçelik zararımı karşılasın ve ayıplı malın değiştirilmesini istiyorum.

Bilge Bilge 491 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bilge12 Eylül

    Mutluluğumuz için buradayız yalan sloganından vazgeçip çözüm odaklı sloganlarınızı atmanızı tavsiye ederim 300 TL lik malzememi çöpe koymama rağmen ayrıca derindondurucudaki malzemeleriminde bozulmasına sebep olduktan sonra bir mutluluğumuz kalmıyor açıkçası. Bu durumu size bildireli 1 hafta oldu dolap değişimi dediniz fakat 3 güne bozuk dolabı alacağınızı yenisini ne zaman getirileceğini bilmeyen yetkili servisleriniz var. Çağrı merkezinizi her aradığımda üst yönetime kayıt açıyorum demekten başka hiçbir işe yaramadınız. Biz buz dolabına nakit para öderken alırken hiçbir sıkıntı yok siz bunları çözüme kavuşturunca haftalar aylar geçiyor mağdur ettiğiniz yetmiyormuş gibi çağrı merkezleriniz dalga geçer gibi aynı cümleleri kullanıyor. Bozulan cihazın buzdolabı olduğunun farkına vararak çözüm odaklı olmanızı bu işi bir an önce sonuca kavuşturmanızı istiyorum. İlla hukuki yollara başvurmak mı gerekiyor.

  • Arçelik Temsilcisi10 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları