Toplam çözüm sayısı
..
Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tc Ibrahim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Arçelik Buzdolabının Soğutma Yapmaması, Aşırı Derecede Sesli Çalışması

2278görüntüleme
Tc Ibrahim
Tc Ibrahim 14 Ekim 2020 11:50

Kayseri Çağlar A.Ş'den 28.06.2016 tarihinde iki kapılı buzdolabının çok kullanılışlı ve satan Çağlar A.Ș sahibinin kendilerininde bağ evinde kullandıklarını söylemeleri/tavsiyeleri üzerine Kayseri 'de kapattıkları mağazalarından ek garanti ücretini 127.12 TL ödeyerek satın aldık. Fakat aldığımız ürün mutfağımızda soğutma yapmaması ve aşırı sesli çalışmasından ötürü çoğu kez 444 0 888 numaralı Arçelik'in müşteri hizmetlerini arayarak şikayetimizi ve rahatsızlığımızı dile getirdik. Ancak iş bilmez Arçelik yetkilileri ve Kayseri servisleri ilk geldiklerinde buzdolabının ücretli olarak klima gazının 50 TL basılacağını söyledi. Arçelik "bir dünya markası"sloganıyla çıktıkları ve nihai tüketicilerine ayıplı mal/bozuk mallarını hala satmaya devam edemiyordur.

Bahse konu etmiş, iddia etmiş olduğumuz bu ayıplı bozuk ürün olan buzdolabı için değişim yapılmasını her ne kadar rica etmiş olsak da tersini iddia yani ürünün biz nihai tüketicilerin kullanım hatası olduğunu savunarak değişimine gitmediler. Halbuki teknoloji okumamdan ötürü bu ve buna benzer ürünlerin fabrikasyon bant hatası olmasından ötürü Arçelik bu ürününün değişimine, çözümüne gitmeyerek hadiseyi yokuşa sürdüler, sattıkları ürünün arkasında durmadılar.

Hal böyle iken 13.10.2020 tarihinde Arçelik'in Kayseri'de'ki servisleri ayıplı/bozuk ürün olan 4263 ey iki kapılı buzdolabının motor aksamını komple sıfırını taktılar, klima gazını yenilediler. Hala süren arızalar (ürünün soğutma yapmaması;aşırı rahatsız edici seslerin daha da arttığı) rahatsızlık verdiği mağduriyet yaşamamızdan ötürü buzdolabını sağlıklıca kullanamıyoruz. Böyle bir aksiliği her ne kadar yaşamış olsak dahi, böyle bir arızayla karşılaşmak istemezdik. Umarız Arçelik ve Arçelik çözüm hizmetleri bu ve buna benzer çözümsüzlüklerine el atarlar.

Arçelik Logo
Arçelik14 Ekim 2020 12:45

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile