28 Mayıs 2019
#12038180

Arçelik Buzdolabından Gelen Çıt Çıt Sesi!

Mart 2017 yılında evlendiğim zaman aldığım Arçelik 2398 cnıy A++ buzdolabım Mayıs 2019 yılında yani garanti süresinden 2 ay geçmesine müteakiben ilk arızasını pazar günü verdi. Buzdolabından belirli aralıklarla gelen çıt çıt sesleri üzerine dolabı kontrol ettiğimde her iki bölmenin soğutmadığını fark edip Arçelik müşteri hizmetlerini aradım, müşteri hizmetleri bana garanti süremin dolduğunu, gelen servisin her türlü işlemi ücret karşılığında yapacağını ve pazar günü bulunduğum bölgeye servislerinin olmadığını iletti. Pazartesi günü gelen servis personeli buzdolabımın motorunun arızalı olduğunu ve 680 TL'lik ücret karşılığında motor değişimi yapılacağını iletti. Bunun üzerine Arçelik müşteri hizmetlerini tekrar arayıp durumu izah ettim, parça değişim ücretinde indirim talep ettim. Ancak aradan geçen 2 güne rağmen Arçelik'ten bana geri dönüş olmadı. Sayın Arçelik yetkilileri memnun müşteri size artı müşteri kazandırır ancak memnun olmayan müşteri kapınıza gelen müşteriyi bile geri çevirtir. Lütfen yardımcı olunuz, mağduriyetimi gideriniz.

Selim Selim 3.906 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selim30 Mayıs 2019

    Sevgili Arçelik, müşteri hizmetlerinizi defalarca aradım ve buradanda şikayetimi bildirdim ancak buna rağmen görülen o ki müşterinize değer verdiğiniz yok, hala kurumunuzdan hiçbir şekilde geri dönüş almadım. Yazıklar olsun. Arçelik pişmanlıktır.

  • Arçelik Temsilcisi28 Mayıs 2019

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları