Toplam çözüm sayısı
..
Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Arçelik Buzdolabı Soğutma Sorunu

3.125görüntüleme
Kenan
Kenan 06 Ocak 01:32

Yaklaşık 7 ay önce aldığım Arçelik buzdolabı tahminen 10 gün sonra soğumadığını fark ettik. Yetkili servise ve Arçelik çağrı merkezine sorunumuzu bildirdik. Birkaç sefer yetkili servis gelip gerekli kontrollerini yaptı ve sorunun filtreden kaynaklanabileceğini söyledi. Filtreyi değişmesine rağmen sorun halen devam ediyor. Halen yiyeceklerimiz bozulmaya devam ediyor. 

Evimizde davlumbaz, termosifon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, meyve sıkacağı, saç kurutma makinesi hepsi Arçelik markadır. Arçelik'ten hiç bu kadar mağduriyet yaşamamıştık. Bu konuda acilen tarafımıza dönüş yapılmasını istiyoruz.

Arçelik Logo
Arçelik26 Ocak 15:58

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler