06 Aralık 2019
#13150625

Arçelik Buzdolabı Servis Memnuniyetsizliği!

Temmuz 2019' da Arçelik buzdolabı satın aldım. Dolabın kurulumu yapıldıktan birkaç saat sonra inanılmaz gürültü çıkarmaya başladı. Müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım. Ayak ayarının yapılmadığından bu tür gürültü olabileceğini söylediler ve servis talebinde bulunmak isteyip istemediğimi sordular. Bende yazlığa gideceğim 2 ay gelmeyeceğim için döndükten sonra servis çağırmak istersem tekrar arayacağımı kendilerine bildirdim. Yazlıktan döndüm ve gürültü ara ara devam ediyordu. Kasım 2019 servis çağırdım. Gelip baktılar kompresör değişimi yapılacağını malzeme sipariş ettiklerini malzeme ellerine ulaştığında beni arayacaklarını söyleyip gittiler. 4 gün sonra mesaj ve arama yaparak geleceklerini söylediler. Geldiler kompresörü söktü yeni kompresörün uymadığını yanlış sipariş geldiğini, başka siparişte bulunduklarını bana geri dönüş yapacaklarını söylediler. Bana sadece les gibi kokan bir derin dondurucu getirip mağdur ettiler. Her şeyim balkonda yazın olsaydı bu durum ne yapacaktım hiç bilmiyorum. Kompresörün değişimi yerine yeni buzdolabı istediğimi söylediğimde fabrikaya ileteceğiz demekten başka bir cevap alamıyorum. Yıllar önce klima aldığımda da benzer şeyler yaşadım. Ne yeni klima geldi ne mağduriyetim çözüldü. Bu sefer sonuna kadar hakkımı arayacağım. Tüketici Hakları mahkeme neyse gereğini yapacağım.

Seda Seda 2.251 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seda07 Aralık 2019

    Sizi 5 yıl önce klima alarak seçtim seçtiğine bin pişman oldum. Asla alışveriş yapmam artık dedim ve yapmadım. Buzdolabını babam aldığı için mecbur kabul ettim. Bundan sonra Arçelik markasıyla isim olmaz. Mutluluğumuz için nurdaymışsınız. Boş laf... Rezalet bu yaptığınız hatalar artık hatayı aştı. Dün geceden beri yaşadığım stresten hastanelik oldum. Tüketici haklarında görüşmek üzere.

  • Arçelik Temsilcisi07 Aralık 2019

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz İ. buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları