17 Ocak
Yorum Yap
#11462974

Arçelik Buzdolabı Gaz Kaçağı Problemi

2014 yılında almış olduğum 5287 nfıy Arçelik buzdolabım 3 gün garip sesler çıkararak en sonunda soğutmamaya başladı. (7 ocak) Servis çağırdım ve evime gelen servis elemanı arkadaş buzdolabımda önce motorunun bozulduğunu, daha sonra gaz kaçağı olduğunu , garantim bittiği için muhtemelen %50 bedelle gövde değişimi yapılacağını söyledi.


(7 ocak) Pazartesi günü gelen Arçelik servisinin ardından, (10 Ocak) perşembe gününe kadar hiç ses çıkmadı. Servisi aradığımda yetkili arkadaş, fabrikadan henüz cevap gelmediğini cuma gününe kadar sonuçlanabileceğini söyledi. Yarım saat sonra geri dönüş sağladığında faturamızın aldığımız firma yani şirket üzerine kesildiğini böyle bir durumda değişim gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bana alışveriş yaptığım bayi ile konuşup faturamıza ulaşmamı istedi Fatura tarihinin ise 28 Ocak 2013 olduğunu belirtti. Alışveriş yaptığım bayiyi aradım sistemlerinin 2015 öncesini görmediklerini ve faturamıza ulaşamadıklarını söylediler. Evde aradığımda garanti belgesine ulaştım.


Bir tezatlık ta burada var garanti belgesinin üzerinde 29 Nisan 2014 yazıyor. Onlarda olan tarihin montaj tarihi olduğunu belirttiler. O tarih olmasına imkan yok! Çünkü biz 2014 Haziran'da evlendik iki ay önce de eşyalarımızı aldık. Sonrasında çağrı merkezi belki faturamıza ulaşabilir diye onlarla konuşmak istedim! Fakat onlar da faturamızı bulamadılar! En son (15Ocak) servisle yaptığım konuşmada, bugün bana dönüş yapacaklarını söylediler. Ama maalesef bana kimse dönüş yapmadı!


Artık servisle konuşmak istemiyorum, çünkü her seferinde ertesi gün çözeceklerini söyleyip başlarından savıyorlar! Yaptığım araştırmada fabrika buzdolaplarındaki gövde problemlerine karşı 10 yıl garanti veriyormuş.


Haliyle benim faturam olmasa bile garanti belgem var ve gövde sorunu nedeniyle garantim 10 yıl!


11 günün sonunda hala çözüme kavuşmamış fabrika hatasından kaynaklanan bozuk bir Arçelik buzdolabım var. Bu süreçten sonra buzdolabımın aynı ayarda bir buzdolabı ile garanti kapsamında bedelsiz değiştirilmesini istiyorum. En kısa zamanda yetkili kişinin benimle iletişime geçmesini ve artık bir çözüme ulaştırılmasını rica ediyorum.


Aksi takdirde hakkımı yasal yollarla aramak için, Hakem Heyeti'ne ve Tüketici Hakları mahkemesine başvuracağım!

Tarık Tarık 1.947 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi18 Ocak

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler