03 Temmuz 2019
#12207985

Arçelik Buzdolabı Arızasına Ücret Talebi

Arçelik'ten yaklaşık 5 sene önce buzdolabı aldım ki en iyisini aldım o zaman. Arıza yapmadı en son geçen gün arıza yaptı servis çağırdım baktılar 50 TL'de ücret aldılar. Daha sonra servis çalışanı buzdolabının komple değişmesi lazım dedi motorunda arıza var kasasında arıza var dedi başka bilgi vermedi sadece değişmesi lazım olduğunu aynı emsalde başka buzdolabı Arçelik tarafından karşılanacak fakat 2475 TL gibi fiyat ödeyeceğimi söylediler. Daha sonra Arçelik'ten cep telefonuma mesaj geldi aynı rakamı telaffuz ettiler. Ya benim anlamadığım başka arkadaşlarımda kullanıyor buzdolapları hepsi en kötü 10 ve 15 sene kullanıyor. Bir buzdolabının 5 sene ömrü olur mu? Hayır ya tamir edilir ya da firma hatası ise birebir emsal ile değişim olur.


Bana fiyat çıkartıyorlar. Tam 2 defa Arçelik'i aradım size yetkili kişiler dönecek dediler. 3 gündür hala dönen yok. Bu bir haksızlıktır çünkü bu arıza firma hatasıdır ne bilgi veren var neden değişti diyen var firma hatası olduğu halde hala daha bana yani müşteriden para almaya çalışıyorlar bu bir haksızlıktır. Benim mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. 10 gündür bu sıcaklarda dolapsız kaldım içerisindeki bütün malzemeler bozuldu. Benim dolabım için firma hatası mal olduğu halde benden para talep ediyorlar ücretsiz değişmesi gerekiyor her yere şikayette bulunacağım bu konu ile alakalı ki firmayı zaten 4 kez aradım ses kaydım ve arama kaydım vardır.

Mehmet Mehmet 2.286 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi03 Temmuz 2019

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları