19 Ekim
#12816537

Arçelik Bulaşık Makinesinden Bıktım

Daha önce 10 kere servise giden bulaşık makinem kazanı da değişmesine rağmen hala su akıtmaya devan etmekte 2023 yılına kadar garantisi olan makine yine servise gitmesini istemiyorum. Artık yeni makine talep ediyorum daha neresi değişebilir ki? Kazan değişti, kapak değişti, lastiği değişti değişti de değişti başka ne olacak evimi su basmasına mı yanayım pisliğine mi çektiğim eziyete mi?

Havva Havva 439 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Havva22 Ekim

    Evet dün Okmeydanı Arçelik’ten servis geldi usta makineyi çekti evirdi çevirdi evet altında ıslanma olmuş makinenin ama şu anda akıtmıyor dedi siz akıttığında beni arayın abla ben buralardaysam o zaman bakayım dedi neye bakacaksın dedim 11 İnci ustasın makinede yapılmamış ne kaldı da sen yapacaksın dedim ben değişim istiyorum dedim! Aldığım cevap abla bana kesinlikle değişim yapılmayacağı bunun kararını Okmeydanı serviste oturduğu yerden servis yazan kızlar mı belirliyor o zaman eve gelen usta neye karar veriyor? Evraklarımı istedim şikayette buluna bilmek için onu bile yollamamışlar yazıklar oluşundan başka verdiğim para haram olsun diyorum artık!

  • Havva21 Ekim

    Evet tekrar ve tekrar yine ve yeniden servis geldi evirdi çevirdi makineyi kapadı açtı makinenin altı evet ıslanmış ama şu an su akıtmıyor abla sen beni su akıtınca ara ben buralardaysam geleyim o zaman bakayım bir de yani sonuç nedir? Yazıklar olsun sizin gibi büyük bir firmaya!

  • Arçelik Temsilcisi21 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları