15 Ekim
#12788563

Arçelik Böyle Değildi Çok Şaşırttı!

Arçelik müşteri hizmetlerine 4 ya da 5 kere sıkıntımı anlattım. Talep formu oluşturuyorum genel merkez durumu değerlendirip tarafınıza en kısa zamanda dönüş yapılacak diye söylüyorlar ama ne arayan var ne dönen. Bulaşık makinem yaklaşık 10 gündür serviste hiçbir işlem yapılmadan beklemekte. Bu kadar olmaz. Yoğunluktandır dedim bekledim ama hala arayan yok. Çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakanızdan. Sıkıntıma gelince şöyle özet geçeyim. Ben Mardin'de görev yapan askeri personelim. Malum durumlardan dolayı sınır hattında göreve gittim eşim lojmanda yalnız kaldı. 16 Eylül tarihinde eşim aradı bulaşık makinesini çalıştırdığında şalter attırdığını söyledi. Bende fişini çekip ellememesini söyledim. 2 Ekim görevden döndüm kontrol ettim ve müşteri hizmetlerine arızayı bildirdim 25 Eylül'de yani 7 gün önce garantinin bittiğini söyledi. Durumumu anlatarak makinenin 16 eylül'de arıza yaptığını, eşimin evde yalnız olduğu için servisi arayamadığımı, 25 Eylül'de garantinin biteceğini bilseydim bu durumlara düşmemek için tedbirimi alacağımı anlattım. Evimde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, fırınOcak, set üstü ocak, set üstü fırın hepsi Arçelik marka ve daha hiçbiri için garanti kapsamında onarım yaptırmadığımı da anlattım. Müşteri temsilcisi durumu anlayarak yardımcı olabileceklerini ancak genel merkezin onay vermesi gerektiğini söyleyerek talep oluşturduğunu, durumu anlatan metni genel merkeze gönderdiğini ve en kısa zamanda tarafıma dönüş yapılacağını söyledi. Dönüş yapılmayınca tekrar aradım tekrar aynı şeyleri yazdı tekrar gönderdi. Tekrar tekrar derken ben 3 ya da 4 defa talep oluşturarak bu işlemi tekrarladım ama 10 gün oldu dönen arayan yok. Makineme gelince, servis evde onarımının mümkün olmadığını söyleyerek atölyeye götürdü. Şimdi aradığımda 520 TL ücret çıkartıyor. Kabul edip etmediğimi soruyor. Dünya şirketleri arasında yer alan Arçelik firmasının durumumu anlayışla karşılamasını, bu arızayı garanti kapsamına alarak mağduriyetimi gidermesini ümit ediyorum.

Ümit Ümit 4.283 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ümit16 Ekim

    Tamamda daha çözülen bir şey yok ki? Müşteri temsilcisi aradı ve Garanti birimlerimiz sizinle irtibata geçecektir diye söyledi.

  • Arçelik Temsilcisi15 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları