15 Temmuz 2019
#12273167

Arçelik Beyaz Eşyalarda Sorun Çıkıyor

23.05.2017'de Ümraniye Akgül Arçelik bayisinden aldığım 2520 model buzdolabı motor arızası nedeniyle 2018 yılında Ihlamurkuyu Arçelik servisi tarafından değiştirildi. Yeni gelen 2. Buzdolabımda bu hafta da ısıtıcı/sensör arızası verdi. Beyaz eşyaların bu kadar kısa sürelerde sorun çıkarması gerçekten çok rahatsız edici. Zira yaşadığım arızalarda derin dondurucuda bulunan eşyalarımın ziyan olması ve yaşadığım taşıma/aktarma gibi gerginliklerin dışında servis personeline durumu aktarmak için gösterdiğim çabalar Koç grubu ve Arçelik Firmasına duyduğum güveni ve sadakati sorgulamama sebep olmaktadır. Beyaz eşyalarım ve ev aletlerimin tümü Koç grubuna ait olup, alışveriş yaptığım bayisi bile sabit olup ilgili tüm alışverişlerimi kayıtlardan kontrol edilebilir.


Küçük ev aletlerindeki arızaların kullanıcı hatasından kaynaklı olabileceği mantık sınırlarında kabul edilebilir. Fakat servis tarafından kurulumu yapıldıktan sonra sadece kapağı açılıp kapatılan beyaz eşyanın verdiği arızalar neden tüketiciye mal edilmektedir? Bunu anlayabilmekte güçlük çekmekteyim.


Özet olarak talebim garanti kapsamında olan buzdolabının değişiminin yapılmasıdır. Servis çalışanlarından gelecek tamir ya da parça değişimi gibi önerileri kabul etmediğimi beyan eder gereğinin yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederim.

Gulay Gulay 4.284 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi16 Temmuz 2019

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları