Arçelik Beko Çay Makinesi Sorunları!

Hatice Hatice 2 ay önce

Şirketimize ait çay makinesi aldık, aldığımız çay makinesi şartellerin atması sebebiyle teknik servisi arayıp ürünü geri alıp yeni bir ürün teslim ettiler. Gelen üründe de aynı sorun ile karşılaştık teknik servis tekrar ürünü alıp inceleyip tarafımız yönlendirdiğinde hiçbir açıklama yapılmadan "cihazın normal sigortalar zayıf veya değer kaybetmiş diye bir ibare var fişin üzerinde" sorun şu ki, müşteri memnuniyetine önem verilmeden alın bu üründe sorun yok. Sorun şartellerin olması ve açıklama yapılmaması. 2. Sorun şartel de ise bankanın serverları nasıl çalışıyor olabilir. Konunun acil olarak çözümlenmesini ve ürünün geri alıp teknik servis ile birlikte yeni ürünün teminin sağlanmasını istiyorum. Servis no... /ad 02048 adres E**** Sok. No... :35/A İstanbul.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hatice 1 ay önce

Kaç defa mail attım bilmiyorum acil bir yetkili kişi arasın lütfen... ---- Arçelik Beko Çay Makinesi Sorunları! Şirketimize ait çay makinesi aldık, aldığımız çay makinesi şartellerin atması sebebiyle teknik servisi arayıp ürünü geri alıp yeni bir ürün teslim ettiler. Gelen üründe de aynı sorun ile karşılaştık teknik servis tekrar ürünü alıp inceleyip tarafımız yönlendirdiğinde hiçbir açıklama yapılmadan "cihazın normal sigortalar zayıf veya değer kaybetmiş diye bir ibare var fişin üzerinde" sorun şu ki, müşteri memnuniyetine önem verilmeden alın bu üründe sorun yok. Sorun şartellerin olması ve açıklama yapılmaması. 2. Sorun şalter de ise bankanın serverları nasıl çalışıyor olabilir. Konunun acil olarak çözümlenmesini ve ürünün geri alıp teknik servis ile birlikte yeni ürünün teminin sağlanmasını istiyorum. Servis no... /ad 02048 adres E**** Sok. No... :35/a İstanbul.

profile-icon Hatice 1 ay önce

Bu kadar ilgisiz bir firma olamaz iade işlemi için yıl sonu sebebiyle ödeme yapamıyoruz dediler tam dedik tekrardan fatura kestik sonuç yok üstüne arçelıkten sms geliyor ürünün sevk işlemi başlamıştır diye lütfen yetkili işi bilen bir kişi dönsün.

profile-icon Hatice 1 ay önce

Bu kadar ilgisiz bir kurum olmamalı! Bugün acil dönüş yapabilir mısınız?

profile-icon Hatice 2 ay önce

Hala sorun çözülmedi devamlı arıyorlar çözüm yok? Ne zaman çözmeyi hedefliyorsunz

profile-icon Hatice 2 ay önce

Konuyla ilgili yetkili işini ilen bir kişi dönüş yapabilir mi?

Arçelik Logo Arçelik 2 ay önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler