Arçelik Başımın Belası Çamaşır Makinesi

Filiz Filiz4 hafta önce

7103 y model çamaşır makinem ile ilgili daha önceden buraya yazmıştım. Hızlı dönüş sağladılar, servis gelip müdahale etti. Ancak şu an eskisinden de beter durumda. Sıkma esnasında ne kadar yürüdüğünü -hatta koştuğunu- fotoğrafta görebilirsiniz. Ayrıca bu sıkmanın başlangıcında olan bir durum. Sıkmaya geçerken aşırı bir gürültü yapıyor -tangırtı diyebileceğimiz şekilde, sanki kazan sağa sola çarpıyor gibi- ve tek harekette gördüğünüz mesafede duvardan uzaklaşıyor. Ve dahası su kaçırmaya da başladı. Fotoğraftaki bez çıkan suyu tutması için. Canım sıkıldıkça çamaşır makinesi değiştirecek maddi güce sahip değilim. 26 Eylül'de makinemin garanti süresi doldu. Tekrar servis çağırıp servis ücreti ödeyecek durumda da değilim. Ancak çamaşırlarımı elimde yıkamak gibi bir niyetim de hiç yok. Aldığımdan bu yana yaşadığım aynı sorun için daha önce de servis çağırdım fakat ne yazık ki çözülemedi.

İlginçtir ki zaman ilerledikçe Arçelik beyaz eşyalarının kalitesinde de bir düşüş oldu. Örneğin 24 yıl kullandığım bir Arçelik bulaşık makinem vardı. Yıllarca kullandığım çamaşır makinem, buzdolabım Arçelik. İlk defa kullandığım bir marka değil ama bu makine bilinen Arçelik kalitesine göre tam bir fiyasko, Arçelik ile uzak yakın alakası yok. Ne yapıp edip beni bu makineden kurtarmanızı istiyorum. Ayrıca sıkma esnasında çıkan gürültü sanki makine dağılacakmış gibi bir korkuya sebep oluyor. Oluşabilecek yangın -ki daha önceki şikayetlerde benzer şeylere rastladık- ve/veya başka her türlü hasardan firmanızı sorumlu tutacağım. Bu sorunu nasıl halledersiniz bilmiyorum, aldığım günden beri bu makineyle aynı sorunu yaşıyorum. Mızmızlanan bir müşteri olmak gibi bir niyetim yok, makinenin önüne kocaman çiçek saksıları, mermer taş bloklar koyarak kullanmaya devam ettim servisin bu sorunu çözeceğini umduğum için fakat gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Bu sorunu bir an evvel çözüme ulaştırmanızı istiyorum. Bu "şimdilik" Arçelik için küçük, benim için büyük bir sorun. Eğer ki en kısa sürede çözülmezse Arçelik için de büyük bir sorun olacak. Bir tek bu problemi bile çözemediğinizi herkese duyurmak için elimden geleni de yaparım, yapacağım. Şimdilik konuyu sizin takdirlerinize bırakıyorum.

Bu bekleme sürecinde çamaşırları birkaç gün elimde yıkayacağım. Salgın sürecinde ne kadar çok çamaşır yıkanması gerektiğini hesaba katarsak çok uzun süre beklemeye tahammül edebileceğimi sanmıyorum. Bilgilerinize.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 4 hafta önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler