14 Ocak
#13447805

Arçelik Ayıplı Mal Sorunu

Bir yakınımın önerisiyle 27.08.2018 tarihinde Malatya/Merkez Arçelik Şampiyon Plaza’dan Arçelik Buzdolabı (meğer teşhir ürünüymüş üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım) aldım. 2018 Ekim ayında içinin soğutmadığını fark ettim fakat düzelir diye sorun etmedim sorun gitgide büyüyünce 2019 Mayıs ayında arıza kaydı oluşturduk. Öğretmen Evi Arçelik Yetkili Servisinin 3 Haziran 2019 tarihinde evde onarımla gaz dolumu yaparak sistemine işlemedi.


Bir iki ay sonra yine gaza bağlı olarak altından su kaçırmasından dolayı Mimar Sinan Arçelik Yetkili Servisi tarafından 2019 Eylül ayında gaz boşaltım ve dolum işlemiyle evde onarım yaptı sisteme işledi. 2019 Eylül ayında yine aynı şekilde soğutma işlemi yapmadığından arıza kaydı oluşturup tekrardan kendiliğinden çalışması sonucu kaydı iptal ettirdim. Son olarak 2019 Aralık ayında soğutmama şikayetimizden kaynaklı olarak Emeksiz Arçelik Yetkili Servisi gaz dolumu yaparak sisteme kaydetti.


Son servis onarımından bir gün sonra aynı şikayetle kayıt oluşturup değişim talebimizi iletmemize rağmen Emeksiz Yetkili Servisi buzdolabını teste tabi tutacağını söyleyerek belki onlarca kez Müşteri Temsilciliği aranarak gecikmeli bir şekilde 31.12.2019 tarihinde evden atölyeye nakletti.


Defalarca ürünün içindeki gıdaların çöpe atıldığı söylenmesine rağmen ilgili şirket değişim veya iade talebimi (ilk bir ay içinde arızalansa idi değiştirirdik diyen yetkili servis defalarca kez aynı şikayet aynı onarım olmasına rağmen değişim ya da iadeyi nasıl kabul etmiyor anlayamadım) kabul etmiyor ve evden alındığından beri 10 iş günü dolduğu halde dolaptan hala haber yok. Sorunumu Tüketici Hakem Heyeti'ne taşıyarak ücret talebinde bulundum çözülmemesi durumunda yine başvuracağım ve bir daha Arçelik asla.

Elif Elif 495 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi14 Ocak

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler