sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Ankastre Ocağın Çizikler İçerisinde Gelmesi

Murat Murat26 Şubat 2018 15:19

31.12.2017 tarihinde Arçelik Dikmen (Ankara) şubesinden "gri tutku" kodlu ankastre seti satın aldık. 15 gün içerisinde Muğla'da bulunan evimize teslim edeceklerini söylediler. Defalarca aramamıza rağmen, geri dönüş yapacaklarını söylemelerine rağmen geri dönüş yapmadılar. 5-6 hafta sonunda ürün bir zahmet Muğla'ya ulaştı. Tabi bu süreçte geç kalmasından dolayı yaşadığım mağduriyeti anlatmıyorum. Ürünün takılması için Muğla yetkili servisi ile görüşmemde, karşımdaki hanımefendinin işi sürekli yokuşa süren ve uygunsuz üslubunu da unutmayacağım. Bir şekilde teknik servis evime geldi, davlumbaz ve fırını taktılar. Ocağı açtıklarında, üzeri çizik içerisindeydi. Zaten açmadan hemen geri kutusuna koydular. Kim bilir başka ne hatası vardı. Bu arada teknik serviste gelen iki arkadaş, gayet yapıcı idi, çok şaşırdım. 1 haftaya yenisi gelecek dediler. 1 aya gelse bile razıyım artık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 13 Mart 2018 10:45

En son cuma günü 4. kez aradım, hala dönüş yapmadılar. 2.5 aydır uğraşıyorum ve bir tane muhatap bulamadım. En başta sorunun bir satış bayisinde ya da bölge bayisinde olduğunu düşünmüştüm ama sorun kurumsal yapıdaymış. Tüm yaşadığım sıkıntılara rağmen sorunu çözmek için her şeyi yaptım ama ciddiye almıyorlar bile. Sakın ha bu markaya bulaşmayın. Her kurum hata yapabilir ama kurumsal kimliği oturmuş kurumlar hemen telafi eder, siz de yapılan hatayı hoşgörürsünüz. Ancak 2.5 aydır iyi niyetle sorunun çözülmesi için aramadığım yer kalmadı. Parasını aldıkları ocağı 2.5 aydır teslim etmediler, bunun yanında aramalarımıza dahi dönmediler. Bir tüketicinin başına gelebilecek her şeyi başımıza sardılar. Yarın Tüketici Mahkemesi başvuracağım. Yaşattıkları maddi-manevi tüm sıkıntıları hukuksal yolla geri alacağım. Sakın bu markadan bir ürün almayın. Ayıplı bir ürün gelirse mahkemeyle uğraşırsınız.

profile-icon Murat 06 Mart 2018 17:49

Tüketici Mahkemesi'ne başvurmadan önce, 4440888 kurumsal iletişim numarasından Arçelik'i aradım. Süreçten dolayı çok üzgün olduklarını, sorunu hemen çözeceklerini söylediler ve özür dilediler. Sonra her zaman olduğu gibi geri dönüş olmadı. Cuma günü tekrar aradım. Yine aynı cümleler kuruldu. Acil kod verdiklerini, hemen döneceklerini söylediler. Dönmediler. Bugün tekrar aradım. Yine aynı cümleleri söylediler. Acil dönüş yapacaklarmış. Sorun iletişim yolu ile çözülmüyor. Ücretini aldıkları ürünü 2 ayı geçen bir süredir kullanamıyorum. Evde davlumbaz ve fırın monte edildi ancak ocak yok, daha da kötüsü bu sorun ile ilgilenecek bir muhatap bulamıyorsunuz. Evimde kullandığım bir çok ürün Arçelik marka ama bundan sonra ücretsiz de verseler kesinlikle almayacağım. Kimseye de tavsiye etmem. Sıkıntı yaşarsanız kimse ilgilenmiyor. Dava açıp kazanıyorsunuz, yaşadığınız rezillik yanınıza kar kalıyor.

profile-icon Murat 27 Şubat 2018 13:22

Bugün sürecin nasıl geliştiği hakkında fikir sahibi olabildik. Ocağın gecikmesinin nedeni stoklarda olmamasıymış, bu yüzden de teşhir ürününü bize göndermişsiniz. Bugün arayıp bizim setin ocağının yerine başka bir ocak takmayı teklif ettiniz. Öncelikle teşhir ürününü sıfır ürün gibi gönderen kurumunuz personeli hakkında işlem yapacak mısınız? Daha da önemlisi; set halinde alınan bir ürünün bir parçası sizden dolayı temin edilemiyorsa başka bir setin ürünü mü takılır? Yoksa yeni bir set mi önerilir? Başka ne sıkıntı yaşayabilirim merak ediyorum? Stokta olmayan ürün sattınız, 1.5 ay geciktirdiniz, yetkili servisinizin üslübu çok çirkin, gelen ürün teşhir ürünü, yerine başka setin ürününü teklif ettiniz. Şu sistematik maduriyetinizden bir kurtulayım, bir daha dükkanlarınızın önünden geçmeyeceğim. Tüketici Mahkemesi'ne gitmesek de bu sorunlar zincirine yenilerinin ekleneceği kesin.

Arçelik Logo Arçelik 26 Şubat 2018 16:03

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler