29 Kasım 2018
#11223247

Arçelik Ankara Montaj Servisi!

Arçelik Cepa Ankara mağazasından buzdolabı satın aldım. Satın aldıktan 2 gün sonra buzdolabının getirileceği söylendi. Söylenen günde tabi ki gelmedi ürün, ertesi günün akşamında montaj ekibinden gelenler buzdolabının gösterilen yere sığmayacağını söylediler.


Mutfağımızda mevcut buzdolabı yerinin ölçüsünü alıp mağazaya gitmemize rağmen mağazadaki satış yetkilisinin buzdolabının ölçüleri konusunda bizi yanlış yönlendirmesi ile gelen buzdolabını geri yollamak zorunda kaldık ve yeni bir ürün seçtik.


Yeni seçilen ürün sonrasında da tabii ki hemen ertesi gün teslimatın yapılacağı söylendi. Yapıldı mı? Hayır! Yeni ürünü satın almamız üzerinden 3 gün geçti hala ürünü getirecekler. Ne zaman servisi arasak "çok yoğunuz getireceğiz" cevabını aldık.


Yoğun tabii ki de olabilirler o zaman planlamalarını ona göre yapıp uygun zamana randevu vermek zorundalar. Yaklaşık 1 haftadır ürün geldi gelecek diye bizi eve bağladılar, sürekli telefonla aramak zorunda bıraktılar. Bu kadar ciddiyetsiz iş yürütülmez. Umarım yetkili birileri bu şikayetimizi okur ve dikkate alır.

Türkan Türkan 1.775 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi30 Kasım 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları