Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ebubekir'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Arçelik Aldığımız Buzdolabının Ne Zaman Teslim Edileceği Sorunu!

677görüntüleme
Ebubekir
Ebubekir 20 Kasım 2020 14:48

Pazartesi günü Malatya şampiyon Arçelik mağazasında bir adet buzdolabı satın aldık. Ödemesini malum peşinen yaptık. Bize buzdolabını satan görevli adresimizi alarak çarşamba günü buzdolabını teslim edeceğini söyledi. Biz Yazıhan koşar köyünde yaşamaktayız. Kendisine buzdolabımızın bozulduğunu en kısa sürede teslim etmelerini rica ettik kendileri de bize çarşamba günü mutlaka teslim edileceğini bildirdiler ancak daha sonra arayan servis Görevlileri bizim köyümüzün teslimat gününün çarşamba değil cuma günü olduğunu söylediler.

Biz de kabul ettik ancak bugün servis görevlileri bizi arayıp yol tarifi istediler kendileri yollarımızı tarif ettik iki yolumuz olduğunu söyledik konum attık yaklaşık 1 saat kadar sonra tekrardan arayan görevliler çamurdan dolayı arabaların yolda kaldığını gelemeyeceklerini bildirdiler ben de kendilerine ikinci alternatif olan yoldan bahsettim o yolun Çamur olmadığını çok rahat gelebileceklerini bahsettim ancak kendileri 17 siparişin teslim edilmesi gerektiğini bugün gelmelerinin mümkün olmadığını yağmurun yağmadığı yolların Çamur olmadığı bir zamanda geleceklerini bildirerek telefonu kapattılar.

Şimdi soruyorum beş gün geçmesine rağmen teslim edilmeyen ürün ne zaman bize teslim edilecek malum kış mevsimindeyiz yağmur yağmadığı veya yağmayacağı yolların Çamur olup olmayacağını kim garanti edebilir ürünümüzü bize teslim etmiyorlar ve ne zaman edileceği de belli değil. Türkiye'de bütün illerde istisnasız mutlaka Arçelik markası bir ürün vardır ve seviyoruz da Arçelik'i milletimizin memleketimizin malı başka markalar 1 TL derse Arçelik 2 TL derse Arçelik'i tercih ediyoruz çünkü Arçelik artık bütün milletin markası Biz Türk milleti olarak öyle görüyoruz yerli malı yurdun malı mantığıyla hareket ediyoruz. 

444 1243 müşteri temsilcisini defaten aramama rağmen hiç kimse bana cevap vermedi ve dönüşte bulunmadı birkaç görevlinin hatası yanlışı tabii ki Arçelik'in marka değerini küçültmez ama biz ürünümüzün ne zaman teslim alacağımızı bilmek istiyoruz ürünümüzü bize teslim lütfen teslim etsinler ya da ücretini iade etsinler. 2021 Türkiye'sinde Arçelik gibi bir markada böyle bir durumla karşılaşmak bizi gerçekten üzdü. Keşke böyle bir durumla karşılaşmamış olsaydık eğer Arçelik Türkiye'nin milletin memleketin malı ise bu millete böyle bir durumu yaşatmamaları lazım. Sorunumuzun en kısa sürede çözülmesi dileğiyle.

Arçelik Logo
Arçelik20 Kasım 2020 16:06

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Ebubekir
Ebubekir22 Kasım 2020 22:09

Gerçekten tebrikler! 16 Kasım'da aldığımız buzdolabımız eğer yine aksi bir durum yaşanmazsa 23 Kasım'da teslim edilecek. Pes doğrusu. 2021 yılında 21. Yüzyılda altı üstü bir buzdolabı il merkezine 65 km uzaklıktaki bir yerleşim yerine 7 günde teslim edilebiliyor. O da edilirse tabi. Söylenecek bir şey yok. Malatya şanpiyon Arçelik'ten ürün alacak olanlar teslimatla ilgili satış temsilcileri ile mutlaka sıkı sıkıya peşin peşin konuşun. Benim gibi mağdur olmayın. Özellikle il merkezi dışında yaşayanlar dikkatinizi çekmek isterim!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler