10 Ekim
#12761019

Arçelik A 65 O LED 9793 5S Modeli Kusurlu!

2 yıl önce tüm beyaz eşyalarımı Arçelik'ten alırken a65 oled televizyonda içinde Netflix özelliği olduğu için Arçelik'ten aldım ancak televizyonu kurmaya geldiklerinde ekranda 2 adet iğne başı büyüklüğünde kırmızı bir belirti vardı, yetkililere ne olduğunu sorduğumda televizyonun yeni olduğunu 1 2 gün içinde kaybolacağını bilgisini verdiler ancak aradan 2 sene geçmesine rağmen kırmızı noktalar tüm ekranı kapladı ve görüntü çok kötüleşti yetkili servisi dağıtımda kendileri televizyonun fabrika hatası olduğunu ve değişmesi gerektiğini belirtip kimseye sormadan bir üst modelini getirip kurdular ancak içinde maalesef Netflix özelliği yoktu ve ben üstüne basa basa ben bu televizyonu bu özellik olduğu için aldım.


Türkiye'nin büyük bir şirketinin Netflix ile sözleşmesinin bittiğini belirtip yapacağımız bir şey yok isterseniz o zamanki ödemiş olduğunuz parayı iade edebiliriz cevabını verip kapadılar ben 2 sene önce vermiş olduğum para ile şu an bırakın o televizyonlardan almayı yanından bile geçemiyorum ama şunu evimdeki tüm Arçelik eşyalarını en yakin zamanda çıkarım ve bir daha Arçelik'ten hiçbir şey almayacağımı belirtiyorum ve hakkımı sonuna kadar arayacağımı ve ilk is olarak Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak başlıyorum bu dakikadan sonra elimden ne geliyorsa yapacağımı belirtmek isterim.

Bora Bora 6.865 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi10 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları