05 Ağustos 2018
#10749737

Arçelik 9771 Dgi Ankastre Fırında Üretim Hatası Var!

Arçelik 9771 dgi model ankastre fırınımızı 2014 yılından beri kullanıyoruz. Sikayetvar.com'da okuduğum aynı model sahibi bir çok arkadaşın yaşadığı gibi bizim fırınımız da elektrik kesilmesinden sonra alarmı kapanmıyor. İlk başlarda 2 saat sonra düzeliyordu. Daha sonra 2 güne çıktı. En son 10 gün önceki kesilmeden sonra hiç susmadı ve göstergeler kilitli. Hiçbir şey yapılamıyor o yüzden fişi çektik. Belli ki bu model de üretim hatası var. Arçelik'i aradım ücretsiz sorunun giderilmesini rica ettim. 2 ayrı servis aradı ikisi de ''servis ücreti alırız'' dediler, kabul etmedim.


Aynı sorunu aynı model de nilfisk yetkili servisi komşum da yaşamış. ''şikayet ettim, yetkili servis gelip fırına role denen bir parça taktılar düzeldi'' dedi. Tüm şikayetlerden belli ki bu ürünün imalatında bu sorunla alakalı gerekli özen gösterilse bu sorun yaşanmayacaktı! Başka bir ülkede olsa firma ürünleri toplatırdı! Uzun yıllardır Arçelik kullanan biri olarak üretim hatası kaynaklı ücretsiz servis talebimin acilen yerine getirilmesini talep ediyorum!

Salih Salih 2.912 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Salih06 Ağustos 2018

    Sn... Arçelik Temsilcisi; Konuyu ilk önce 444 0 888 numaralı hattınızdan daha sonra müşteri hizmetleri e posta kanalıyla size ilettim. 2 ayrı servis aradı ikisi de : ''servis ücreti karşılığı adresinize geliriz'' diyorlar. Ürünle ilgili genel bir üretim hatası kaynaklı sorun için neden servis ücreti ödemeliyim?

  • Salih06 Ağustos 2018

    Sn... Yetkili; Konu ile ilgili destek talebimi 444 0 888 numaralı hattınız ve müşteri hizmetleri e postanız yoluyla size ilettim ve haklı olarak ücretsiz servis talebinde bulundum. 2 servisiniz beni aradı. Her ikisi de ücretli olarak sorunu çözebileceklerini ilettiler!

  • Arçelik Temsilcisi06 Ağustos 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları