12 Haziran
#12099694

Arçelik 6588 Bulaşık Makinesi Su Kaçırdı!

28 Mayıs tarihinde Arsı Dış Ticaret a. ş için satın aldığım 6588 bulaşık makinesi ilk yıkamada su kaçırdı. Yepyeni makinede yaşadığım sorundan dolayı makinenin iadesini talep ettim ve bayii montajı yapan Suadiye servise yönlendirdi. Servis müdürü N*** bey yoğunluktan dolayı bayramdan sonra makineyi aldırabileceğini söyledi ancak bugün (7/06) gönderdiği servis elemanı makineyi almaya gelmediğini sadece ekspertiz yapacağını söyleyerek makineyi çalıştırdı.


Yine su bastı ve teknisyen konunun tesisat kaynaklı olduğunu söyleyerek tesisatçı çağırmamızı tavsiye etti. 12 senedir kullandığım Bosch makinede herhangi tesisat sorunu yokken 6588 makine montajı sonrası sorun olduğu ve neden kısa programda su kaçırmazken sadece uzun programda kaçırdığını sorduğumuzda ise fikri olmadığını söyledi.


Her koşulda makineyi alamayacaklarını ifade ederek, fabrikadan talepte bulunacaklarını söylediler. Fabrikanın yanıtına göre Bu sürenin ne olacağı konusunda da herhangi bir bilgi veremiyorlarmış! Bir ton para verdiğimiz yeni makinemizin su kaçırdığına mı yanalım yoksa Türkiye’nin sayılı markalarından Arçelik’in müşterisini bayii, servis ve kurum arasında çözümsüz bıraktığına mı üzülelim bilemedim.


İlk kullanımda su kaçıran ve çözüm arayışımda beni çaresiz bırakarak mağdur eden firmanızdan makinemin ivedilikle alınarak paramın iadesini talep ettim ancak firma konunun tesisat problemi olduğunu evimizin eski olduğunu söyleyerek ilgilenemeyeceğini ve tesisatçı çağırmamız gerektiğini söyledi.

Nur Nur 785 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nur12 Haziran

    Sayın yetkili sanırım bu standart bir cevap bahsetmiş olduğunuz mail adresine şikayetimi zaten yollamıştım sizinle bu konuda 3-4 kere görüştük neticesinde konunun çözüme kavuşturulamayacağını ifade ederek yukarıda yazdığım gibi evimizin eski olduğunu ve tesisatçı çağırmamızı söylediniz. O nedenle esasen sizden bir şey beklemiyorum sadece alıcılar yaşadığımız tecrübe konusunda uyarmak maksatlı gönderdim şikayetimi

  • Arçelik Temsilcisi12 Haziran

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları