08 Kasım
#12928310

Arçelik 6231Model Bulaşık Makinesi Alt Sepet Çürüdü

Arçelik marka 6231 model bulaşık makinesi aldım alt sepeti çürüdü pas tuttu. Müşteri hizmetleri garanti süresi dolduğu için ücret talep ediyor. Ürünün üst sepetinde sorun yok ama alt sepet çürük ve pas içinde. Evimizdeki bütün beyaz eşya Arçelik hiç birinden sorun yaşamadık ama bu davranış bizi resmen nefret ettirdi zaten müşteri hizmetleri çözüm olmuyor, şimdi napayım, hijyen zaten olmuyor bir de tüm tabakların değdiği yerler pas lekesi.

Elif Elif 187 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi09 Kasım

    Sevgili müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

  • Elif09 Kasım

    Merhaba şikayetimden sonra müşteri hizmetlerinden arandım, çok haklısınız bu kullanıcı hatası kesinlikle değil, imalat hatası yeni parçayı ücret ödeyerek alabilirsiniz dediler, şaka gibisiniz!

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler