03 Aralık
#13110477

Arçelik 5276 Buzdolabı Gövde Problemi

29 Kasım günü buzdolabımızın soğutmama problemine istinaden servisi çağırdık. İnceleyen arkadaş motor arızası deyip 810 TL'lik bir tutar söyledi. Servis ücreti dahil, biz de kapora olarak 250 TL verdik. Bugün beni aradıklarında ise, sorunun gövdede olduğu fabrikanın değişim için fiyat vereceği bilgisi iletildi. Ek olarak da motor arızası değil verdiğim kaporayı geri vermelisiniz dediğimde, o nakliye ücreti kapsamında olur dediler.


Hem bu ücretin geri verilmesini, hem de makul bir fiyat teklifinin hızlıca verilmesini rica ediyorum. (Kullanıcı hatası olmadığı, fabrikasyon hata olduğu belli, bedelsiz değişim gerekiyor normal şartlarda, öncelikle bedelsiz değişimini talep ediyorum) 2 ufak çocuğumuz var, mağdur olduk, bir an önce çözüme yardımcı olmanızı bekliyorum.

Mehmet Mehmet 1.113 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet4 g

    Hala dönüş yok, müşteri hizmetleri ile görüştüğümde hala ilk arıza tespitinin kaydı gözüküyor. Servisin ihmali söz konusu anladığım kadarıyla, hala fabrika teklifi gelmedi. Evdeki tüm eşyalarım Arçelik ama bu gidişle bir daha Arçelik almayacağım.

  • Mehmet4 g

    Halen teklif gelmedi,2 ufak çocuğumuz ile mağdur durumdayız.

  • Arçelik Temsilcisi03 Aralık

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları