Arçelik 5233 Nmbe Buzdolabı Sorunları

Efraim Efraim12 Mayıs 17:42

Benim evde kullandığım bütün Beyaz eşyanın markası Arçelik (TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, derin dondurucu ve klima) 5233 nmbe Modelli no... Frost buzdolabını yaklaşık 8 yıldır kullanıyordum. 2 yıl önce üst tarafı karlanma yaptı alt tarafı ise soğutma yapmadı yetkili servis geldi motor gittiğini ve değişmesinin gerektiğini söyledi tam emin değilim ama galiba 650 TL'ye motorunu değiştirdiler ve aradan daha 1 buçuk yıl. Geçmeden aynı arızayı verdi. Yetkili servis geldi kimisi kapı açık kalmış kimisi kapı filitrelerinden dedi. Hiçbir tanesi sürekli gelip servis ücreti almalarına rağmen kalıcı bir çözüm üretmedi. İnternetten yaptığım araştırmaya göre dolabın elektrikten fişini çekip 2 gün boyunca kapsını açık bıraktığımda dolap tekrar normale dönüyor ve 2,3 ay normal. Çalışıyor tekrar yine aynı arızayı veriyor.

Bahse konu olan buzdolabının üst yani buzluk kısımda dışarı suyu akıtmak için bir tahliye borusu var buzluktaki suyu dolabın arka en alt kısımda bulunan motorun oraya tahliye etmesi gereken bu boru 2.3 ay süreyle buzlanıyor ve şu dışarı tahliye edilemediğinden buzdolabın alt kısmı soğutmuyor üst kısmı ise buzlanıyor.

Şimdi koskoca kurumsal. Bir firma olan ve yıllardır bu sektörde öncü Arçelik ve teknik servisleri bu arızaya çözüm üretemiyor ki ben 2 veya 3 ayda bir dolabın buzluğunu sokup arka kısımına sıcak şu dökerek açıyorum bu tahliye borusunu.

Arçelik buna bir çözüm. Üretip mağduriyetimi gidermediği sürece bir daha asla. Ne Arçelik alırım ne de başkası tavsiye ederim.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 12 Mayıs 19:05

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Aylin 22 Mayıs 15:18  

    14 mayıstan beri İstanbul Dudullu Arçelik firmasından aldığım buzdolabı çalışmıyor. Servis 14 mayısta geldi halen tamir yapılmadan bekliyoruz. Parça sipariş verilmiş onu bekliyormuşuz halende beklemedeyiz bende maile cevap yazdım halen dönüş yok

  • profile-icon Mehmet 17 Mayıs 00:39  

    Bana dönüş yaparsanız arıza çözümü için gereken bilgiyi verebilirim

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler