10 Ağustos
#12420597

Arçelik 5223Nh Buzdolabı Evap Şişmesi

Arçelik marka 5223nh model 7 yıllık buzdolabım 3gün önce üst kısmı soğuturken alt kısmı soğutmamaya başladı. Servisi aradım servis 1 gün sonra geldi ve çöp dedi. Evap şişmesi dedikleri bir sorun yüzünden tamiri mümkün olmayan bir hata ve servis kullanım hatası olmadığını, bunların böyle olduğunu, 5 yıldan sonra bunların olabileceğini söyledi.


Yani özetle fabrika hatası olduğunu ben milyon şikayet okuyunca da anladım. Sorun şu ki; Arçelik ürününün arkasında durmuyor, hatta kendi ürünüyle dalga geçiyor. Kurban bayramı arifesinde geçici dolap talebim de geri çevrildi. Mağdur edildim. Bu mağduriyet Arçelik tarafından en kısa sürede giderilmediği takdirde tüm hukuki haklarımı kullanacağım.

Ezgi Ezgi 788 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ezgi10 Ağustos

    Otomatik mesaja değil çözüme ihtiyaç var. Kurban bayramı kutlamanızı çağrı merkezinden yapınca bayramda sizin yüzünüzden yaşanılan bu sıkıntı çözülmüyor maalesef. Tüm ürünlerim çözüldü çürüdü ve bayramda evimde yemek yapamıyorum çünkü geçici bir dolap bile temin edemeyecek kadar ilgisizsiniz. En kısa sürede tarafıma uşlaşılıp mağduriyetin giderilmesini talep ediyorum.

  • Arçelik Temsilcisi10 Ağustos

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler