18 Ekim
#12805311

Arçelik 270560 Ebc Camlı Buzdolabı

Arçelik'ten ilk siparişimi verdiğinde sıfır dolap diye aldığımı sanıyordum. Dolap Arçelik servisi gelip kurarken garanti yılının 2 yıl olduğunu (normalde 3 yıldır) sebebinin de bu ürününün refizyonlu (ikinci el) ürün olduğunu söyledi. Ben de ikinci el ürün almadığımı sıfır diye aldığımı belirttim. Bu sefer servis beni sıfır olduğuna inandırmaya çalıştı. Ben isi araştırdıktan sonra gerçekten bana ikinci el urunu sıfır diye sattıklarını fark ettim ve iade ettim.
Özellikle sessiz dolap istediğim için hep 38 desibelli ürün olan 270560 ebc kodlu beyaz çamlı dolabı tercih ettik ve tekrar başka bir bayiden aynı dolabı sipariş ettim. Dolabı tekrar Arçelik servisi gelip kurdu. 4 saat sonra çalıştırın dediler. Dolabı çalıştırdığımda aksamdan sabaha kadar fakat hiçbir şekilde dolap
soğutmadı. Tekrar servis çağırdım. Arızalı dolap denk gelmiş size dediler. 3 gün sonra tekrar yeni bir buz dolabı geldi. Yine aynı kod ile (270560 ebc beyaz çamlı buzdolabı). Bu dolap tekrar çalıştırdım. Sessiz diye almış olduğum buzdolabında inanılmaz sesi var. Ve dedim ki pervanede falan sanırım takılı bir şey var. Tekrar servis çağırdım. Dediler ki bütün yeni buzdolapları (Arçelik) böyle aşırı sesli çalışır. Siz 38 desibel sessiz diye almışsınız ama öyle bir şey yok dedi. İadesini not aldım dedi fakat yine mağdur olan benim, çünkü dolap gayet normal diye not düşmüş servis kendi sistemlerine. Yani yanımda bana anlattıkları başka, yazdıkları not başka. Uğraşmak istemiyorlar, Arçelik resmen dünya para alıp insanlarla dalga geçiyor. Bu seride sorun var, zaten kullanışsız küçük bir dolap, sadece sessiz olduğunu düşündüğüm için almıştım.

Buse Buse 3.269 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi18 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

  • Buse17 Ekim

    Sonuç olarak 270560 ebc beyaz çamlı buzdolabını asla almayın. 3 kere dolap değiştirmeme rağmen yılmadım. Sessizdir diye 38 desibel yazan dolabı aldım. Daha sessizi yok diye satılıyordu. Ama evin içinden dozer geçiyor sanki. Benden özür dileyecekleri yerde yine dolapta sorun mu var diye evime gelen Arçelik servisinin tavrı hoş değil Çünkü bozuk dolabını evime ben getirmiyorum. Bozuk dolabı Arçelik bana gönderiyor. Sesini duyup bana “ Arçelik'te sessiz dolap yok,38 desibel yazdığına ne bakıyorsunuz” diyen servis, iadesini not düştüm deyip evden çıktı gitti. Bayiden öğreniyorum ki her şey normal diye not düşmüş, servis kendi sistemlerine. Canımdan bezdiren Arçelik! Acilen çözüm rica ediyorum yoksa bu konu gerçek anlamda uzayacak. Sonuna kadar hakkımı arayacağım. Dolap sesini yukleyebilirsem buraya yükleyeceğim video seklinde!

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler