Arçelik 2017'de Alınan Elektrikli Termosifon Delindi

Cengiz Cengiz16 Eylül 15:10

2017 yılında alınan elektrikli termosifon delindi. 3 yıllık garantisi 25 Temmuzda bitmişti. Servis geldi, 50 TL servis ücreti aldı ve "Bunlar monoblok. Tamir olmuyor, yenisini alacaksınız" dedi. Tekrar merkezi aradım. Fikirtepe servisi beni aradı, "Değişim talep edebilirsiniz, vereceğiniz ücret yeni bir termosifonla aynı olmaz" kayıt açayım mı dedi. Açın kayıt dedim. Pazartesi kayıt açıldı. Bugün çarşamba ve hala değişim talebim incelemede imiş! 

Defalarca 4440888 numarayı aradım. Annemin 85 yaşında olduğunu ve 3 gündür sıcak suyun olmadığını bildirdim. Bu saate kadar bir çözüm sunamadılar. Değişim talebim inceleniyormuş! Neyini inceliyorsun? 3 yılda termosifon delinir mi? 2 ay önce delinse zaten garantiden değişecektin. 3 yılda delinen termosifonlarından da utanmıyorlar, değişim için ücret ödemeyi bile kabul ettiğim halde hala talebimi inceliyorlar! Koç Holding'e hiç yakışmayan bir firma Arçelik.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Cengiz 18 Eylül 13:08

Pazartesi-Perşembe tam 4 gün çözüm yok. Perşembe değişim talebinin onaylandığını öğrendik. 1260 TL'lik yeni termosifonun yarısı olan 630 TL yi banka havalesi ile yatırın, servis ürün stoğa gelince önümüzdeki hafta değişimi yapacak dediler. Düşünün 4 gündür sıcak su yok, parayı yatıracaksın ondan sonra da beylerin keyfini bekleyeceksin. Cihazı getirin parayı nakit verelim önerimi de kabul etmediler. Ben de 630 TL yi yatırıp 1 hafta daha cihaz bekleme stresine gireceğime 630TL yi veren 1350 TL verir deyip Baymak dan yeni cihaz aldım. Ve zaten kendi evime Arçelik sokmuyorum asla, anneme de bir daha Arçelik markasından en ufak bir ürün bile alma diye tembih ettim.

profile-icon Cengiz 16 Eylül 16:57

4440888 numaralı telefonla kaç kere görüşmüşüm kayıtlarda vardır. Oradan sonuç alamadığım için buraya yazdım. Arıza kaydı Sevim Dinç adına ve Gelen servis Pazartesi Fikirtepe. 10-12 randevusu. Dosyayı bulmanıza yardımcı olur.

Arçelik Logo Arçelik 16 Eylül 16:28

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler