Arçelik 13 Eylül'de Kurulmasını İstediğim Fırından Hala Haber Yok

Sinan Sinan10 Ekim 2014 11:23

Bundan bir buçuk ay önce Vialand Arçelik'ten 5 parça ürün aldım. Aldığım ürünler Çamaşır ve Bulaşık Makinesi, Ocak, Ocak Modülü ve Ankastre Fırın 13 Eylül günü ürün kurulumu için tarih aldım. Arçelik Yenibosna Servisi denilen tarihte bana ürünlerimi getirdi ama içinde fırın yoktu. Fırın taşıma esnasında camı kırılmış. En kısa zamanda yeni fırınınız gelecek denildi. O gün bugündür fırından haber yok.

Arçelik müşteri hizmetlerini, yenibosna Arçelik servisini ve Vialand Arçelik mağazasını her gün arıyorum neredeyse. Bana fırınımı teslim alacağım net bi tarih vermiyorlar. Fırınım olmadığı için modülü dolayısıyla ocağı da kullanamıyorum. Yeni evlendim, evde yemek yapamıyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sinan 26 Kasım 2014 21:51

Kesinlikle bir daha Arçelik markasını tercih etmem. Sorunuma çözüm üretmediniz. Parasını ödediğim fırınımı bana 2 ay geç teslim ettiniz ve bir özür bile dilemeden sanki bağış yapar gibi teslim ettiniz. Sözde arçelikteki herkes sorunumla ilgilendi ama gerçekte hiç bir yetkilinin umrunda olmadı..

Arçelik Logo Arçelik 10 Ekim 2014 11:25

Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili olarak Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 0 888 / 0850 210 08 88 Arçelik Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler