11 Eylül
#12572996

Arçelik 10143Ycm Çamaşır Makinesi Kart Arızalı!

Daha önce şikayet kaydı oluşturmuştum. Vermiş olduğunuz mail adresine mail attım. Sosyal medyadan problemi size yazdım. Çağrı merkeziniz aracılığıyla telefonda şikayetimizi belirttim. Lakin problemimiz hala çözülmedi. Çözülmemesinin devamı halinde yetkili yerlere hakkınızda şikayet açacağız. Aynı prosedürleri birkaç kez uygulayıp (servis çağır. Gelsin. Baksın. Kart arıza problemi notu düşülsün. Değişim için haber bekle. Değişim yapılsın. Makine yine yine ve yine arızalı) hala netice alamadık.


Çamaşır makinemiz 3. kez değişiyor ve 3. kez aynı problemi yaşıyoruz. (Arçelik 10143 ycm model çamaşır makinelerinizin geneli kart arızalı). Makinemizin bu sefer model değişikliğini talep ediyoruz. Ama başvurmuş olduğumuz çağrı merkeziniz neticesinde gelen teknik servis haber verilecektir denilmesine rağmen haber vermemiştir. Ya da yetkilileriniz haber vermek yerine şikayet kaydımızı silmiştir. Tekrar bir kayıt oluşturduk model değişikliği istiyoruz.

Burcu Burcu 1.402 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi11 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları