14 Haziran
#12106131

Arçelik Özel Servis (0224 256 13 00) Personel Saygısızlığı...

Arçelik bulaşık makinem yıkamadan sonra pas lekesi oluşturdu. Bunun için çağrı merkezini aradım ve kayıt oluşturdum. Çağrı merkezinden bana 10-12 arasında geleceklerini belirttiler. Sonra yetkili servisten arandığımda tarafıma 15-17 arasında gelebileceklerini söylediler. O saatte uygun olmadığımızı sabah saatinde evimizde insan olduğunu belirtmeme rağmen hala o saatte gelebiliriz başka zaman yok dediler. Cumartesi günü istediğimde de aynı şekilde yine öğlen vermektedir. Ben kullanıcı olduğum halde büyük Arçelik firmasının yetkilisi arızamı gidermemek için devam ediyor. Benim arızam giderilmesi için bana uygun bir saat ayarlanması gerekirken. Evde kimse yok diyorum biz ne yapalım diyorlar. Makineyi kullanmayacaksam buyurun alın götürün yenisini getirin.


Ayrıca yetkili servis çalışanı adının G*** olduğunu söylediği şahısın saygısızca konuşması sonrasında dahada laubali şekilde konuşması ve devamında istiyorsanız kayıtı açalım yoksa kapatıyorum diye gereksiz bir ifade ile konuşması büyük Arçelik firmasına yakışmadı. Bizler evimize güvendiğimiz için alıyorum ama maalesef yanıltıyor. Gereğinin yapılmasını istiyorum hem mağduriyetimin hem o şahısın.

Sadık Sadık 288 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sadık14 Haziran

    Arçelik marka bulaşık makinemdeki arızadan dolayı randevu sistemindeki mağduriyet devam etmektedir. Firma bana 11-13 arasında geleceğini belirtirken şimdi 13-15 arası olarak değiştirdi. Şu anda bu saçma sapan ve gereksiz devam eden saat konusu can sıkmakta kalmayıp hata hala devam etmektedir. Sadece şunu demek istiyorum dalga mı geçiyorsunuz

Ziyaretçi Yorumları