07 Eylül 2013

Arçelik Buzdolabım Sürekli Su Akıtıyor!

Arçelik buzdolabım ilk geldiğinden beri su akıtıyor. Yoğun kullanmaya başladığımda. Su yerlere akmaya başladı ,artı arka bölüme yakın duran gıdaları dondurması gözüme çarptı. Servis çağırdım, tamir ettiler, ama su akmaya etti. Tekrar geldiklerinde, bütün dolabı boşaltmam gerektiğini ve 24 saat çalışmaması gerektiğini söylediler.

Zahmetli bir 24 saat sonra bir parça değişti düzeldi. Bir müddet sonra tekrar 24 saatlik zorluk ve aynı parça tekrar değişti. Şimdi garantisi bitti yine aynı problem. Parça garantisi de yok diyor servis. Benden aynı parça için ücret talep ediyorlar. Henüz 4 senelik buzdolabı bu kadar arıza yapmamalı. Değişmesini istiyorum!

Mürvet 182 Okunma

Cevaplar

  • Mürvet 12 Eylül 2013

    mayıs ayın dan beri arıyorum.. bana geri dönülmedi.. 2-3 ay sonra tekrar aradım, yine sonuç alamadım.. internete yazdığım şikayet den sonra ancak arandım ve parçanın garanti kapsamında olduğunu söylediler.. dolap geldiğinden beri sorunlu... kullanım hatası olmadığını söyledi servis elemanı..buna rağmen 4 senelik bir dolap 3-4 kez arıza yaparsa, memnuniyetsizliğimi takdir edersiniz herhalde..garanti kapsamında parça değişecekmiş..bu da bir şey.. yalnız 24 saat buzdolabının fişini çekmek ve bütün gıdaları rica minnet komşu dolabına taşımak çok rahatsız edici bir durum.. bunu 4 sene içerisinde 3 dür yaşıyorum bu dolapla.. arıza tekrarlarsa tavır ne olacak merak ediyorum?

  • Arçelik Temsilcisi09 Eylül 2013

    İlginiz için teşekkür ediyoruz Tüketicimizin başvurusuyla ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. ARÇELİK AŞ. TÜKETİCİ HİZMETLERİ 444 0 888 www.arcelik.com

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön