Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Aras Kargo'nun Kötü Hizmeti

profile
Oğuz
22 Eylül 2023
451

18.09.2023'de Supplementler ® üzerinden bir sipariş verdim. Siparişim Aras Kargo ile 3504700147864 gönderi numarasıyla kargoya verildi. 21.09.23 saat 18.03'te kurye adrese geldi. Benden önce teslimat numarasını istedi ve numarayı aldı, ardından araca gidip kargoyu getirdi.

Kargo kolisinin yırtık ve parçalanmış olduğunu görünce bunu teslim almak istemediğimi, tutanak tutmasını söyledim. Görevli şahıs kodu sisteme girdiğini, tutanak tutamayacağını ve kendisiyle ilgili bir problem olmadığını söyleyip, 'sen yanıltılmışsın abim' diyerek gülerek adresten ayrıldı. Durumu bildirip şikayetçi olmak için ilgili şubeyi belki 20 defa aramama rağmen telefon açılmadı.

Ertesi sabah, yani 22.09.23'de şubeye gidip durumu anlattım. Şube görevlisi bana o zaman anında arasaydınız bir şey yapamayız deyip benim problemimle ilgilenmedi. Kendisine telefonla aradığımı ve telefonun hiçbir şekilde açılmadığını söylediğimde bana cevaben ukalaca 'o zaman gelip baksaydınız, biz 19.30'a kadar dükkandaydık' tarzında kaba bir hitapla konuşmaya devam etti. Şube telefonu açılmıyor, mesai saati 17.30'da bitti gözüküyor fakat kargo 18.03'te teslim ediliyor.

Ben şubeye ulaşamadım diye suçlu oluyorum. Şube görevlisi 'bizim yapabileceğimiz bir şey yok' diyerek beni başından atıyor. Sipariş verdiğim firma ile görüştüm, kendileri kolileme yaparken video çektiklerini ve kendileriyle ilgili bir problem olmadığını söyledi. Parçalanmış kolinin fotoğraflarını bu şikayete ekliyorum. Aras Kargo pişmanlıktır.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 16 dk
Aras Kargo Logo
22 Eylül 2023 14:53

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz.Talebiniz ilgili birimlerimiz ile paylaşılmış olup, müşteri temsilcimiz en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Sevgilerimizle, Aras Kargo

Aras Kargo Logo
25 Eylül 2023 08:05

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinize dair sizlere telefon bilgilerinizden ulaşamadık. Sevgilerimizle...    Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

Oğuz
Oğuz
04 Ekim 2023 18:03

Geldik yoktunuz deyip adrese uğramadan mesaj atmak gibi huy olmuş sanırım burada da aradık ulaşamıyoruz demişler. Öyle bir şey yok telefon hep açık, şikayeti inceleyip üstüne düşme seviyeniz yerlerde teşekkürler.

Benzer Şikayetler

Aras Kargo Kargom Teslim Edilmedi

profile
Furkan
30 Kasım 2023
125

Kargo teslim edilmedi. Aras Kargo adresime geldi. Adreste olmadığım için kargom teslim edilmedi. Buraya kadar bir problem yok; fakat ertesi gün kargomun dağıtıma çıktığına dair mesaj geldi, ancak kargo adrese gelmedi. Sonraki gün yine aynı mesaj geldi, fakat yine kargo gelmedi. Ardından şubeye kargo...

Aras Kargo Kargom Teslim Edilmedi

Aras Kargo Teslimat Problemi

profile
Saliha
09 Kasım 2023
56

Aras Kargo müşterilerini saf yerine koymaktadır. Birkaç gün arayla 2 adet Aras Kargo teslimatlı (teslim etmesi beklenen fakat gerçekleşmeyen) ürünüm vardı. Fakat ikisinde de evde beklememe rağmen evde bulamadık gelip şubeden alın diye mesaj gönderildi. Bugün 9 Kasım 2023, Samandıra Aras Kargo'dan Ku...

5
Çözüldü

Aras Kargo Gündoğdu Şubesi Suçunu Kabul Etmiyor!

profile
Berfin
30 Ekim 2023
279

Tekirdağ Aras Kargo Gündoğdu şubesine ulaşan kargom cumartesi günü dağıtıma çıktı. Gelen mesajı ertesi gün gelsin diye işaretledik dolayısıyla pazarte...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Furkan
Furkan

3520276732081 numaralı ürünüm geçen hafta pazartesi günü kargoya verildi Salı günü yola çıktığı bilgisi verildi ama ürün halen yolda hayır bu kadar sorumsuz davranmayın şubeye gidiyorum gönderen üstünde dursun ürünü yüklememişlerdir veya barkodu düşmüş olabilir diyor bana anlam veremiyorum yani bir bilgilendirme yok satıcıyı haksız görmüyorum ürünü teslim etti ücreti ödendi kargoyu kayıp etseniz bile bir bilgi verir insan mağdur durumda kalıyoruz bu yaklaşımdan dolayı?

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aras Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 16 dk
Benzer Şikayet Yaz