12 Ocak #10013280

Aras Kargo Yanlış Beyanlar ve Oyalama!

1 hafta önce babam benim adıma Aras Kargo Eskişehir Eti Şubesi'nden, İstanbul Levent'e bir paket gönderdi. Aynı anda çok sayıda paketi, karşı ödemeli olarak yolladığı için, takip numarasını ve faturayı almayı unutmuş. Birkaç gün sonra İstanbul'dan arandım, A** bey kargonuzu ücretinden dolayı kabul etmiyor, ne yapalım dediler. Ben de vermeyin iade edilsin dedim. Bundan bir iki gün sonra ise, kargonun ulaşması gereken asıl A** bey beni arayıp kargonun ulaşmadığını söyledi.


Eskişehir Şubesi'ni az önce aradım ve zar zor bulundu kargo, şubedeymiş. Hatanın onlarda olduğunu, yanlış A**'e sorup beni yanılttıklarını ve doğru kişiye tekrar gönderilmesini istediğimde, benden hem ilk gönderi ücretini, hem geri dönüş ücretini, hem de tekrar gönderim ücretini isteyeceklerini söylediler. Kargoyu alacak kisi plazada çalışıyor. Bariz bir şekilde çalışan hatasını benim karşılamamı istiyorlar.

Hakan 267 Okunma

Cevaplar

  • Aras Kargo Temsilcisi13 Ocak

    Merhaba, konu hususunda ilgili birimlerimizde gerekli araştırmalar yapılmakta olup, müşterimize en kısa zamanda bilgi dönüşü yapılacaktır. Saygılarımızla. ARAS KARGO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ 444 25 52

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön