Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aras Kargo Ürünümü Tanımadığım Birine Teslim Edilmiş

1.085görüntüleme
Gökhan
Gökhan 29 Kasım 2020 20:09

615695370089 takip numaralı kargomu dün evde olmadığımdan teslim alamadım. 28.11.2020 tarihinde saat 17.30'da 0505107**63 numaralı telefondan Lavinya şubesinde görev yapan kurye tarafımı aradı. Adrese geldiğini ama kimseyi bulamadığını söyledi. Apartman görevlisi ya da herhangi birine teslim edebilir miyim diye sordu. Aynı kurye daha önce bana sormadan apartman görevlimize bir ürün teslim etmişti ve ben o kargomu apartman görevlisinden gecenin 12'sinde zor aldım. 

Ben de kendisine şehir dışında olduğumu, kesinlikle daha önceki defa yaptığı gibi bir hata yapmamasını peşinen belirterek, pazartesi sabahı şubeden teslim alacağımı beyan ettim. İlgili kurye de peki Gökhan bey tamam dedi. Gece saat 22.10'da alışveriş yaptığım site olan Trendyol ®'dan "ürününüzü teslim ettik, güle güle kullanın, yorumlarınızı bekliyoruz" mesajı geldi. Tabi ki bu mesaj karşısında şok oldum. Sabah erkenden 0505107**63 numaralı telefondan ilgili kuryeyi arayıp kargomu ne yaptığını sordum. Kendisi de tarafıma abi kargonu şubeye teslim dedi. Peki kargo hem teslim edildi gözüküyor hem de gece saat 03.29'da hareket görerek Lavinya şubeden İkitelli transfer merkezi'ne gittiği gözüküyor sanki iade olmuş gibi bu hareket onu gösteriyor dedim. İlgili kurye yok abi yanlış girilmiştir sisteme muhtemelen, şube göndermediyse geri kargon şubededir dedi. İlgili bilmez, iş görmez, tecrübesiz, ne olduğu belli olmayan kuryenin telefonunun akabinde hemen 4442552 numaralı telefondan Aras Kargo müşteri hizmetlerini aradım. Fakat müşteri hizmetlerinde, müşteri temsilcisi ile görüşme seçeneği kaldırılmış ve sadece size bilgisayar operatörü menüler aracılığı ile destek vererek telefonunuza Aras Kargo'nun şube adres bilgileri ve kargo takip sisteminin linkini SMS ile tarafınıza gönderiyor yani kesinlikle bir yetkili ya da temsilci ile görüşemiyor ve sorununuzu paylaşamıyorsunuz. Bu şartlar altında kargomun ne olduğu belli değildir, tarafıma cevap verecek hiç kimse de yoktur. 

Müşteri hizmetleri departmanını ortadan kaldırarak müşteriyi bu denli mağdur eden, adeta sinekten yağ çıkaran bu firma ile kimsenin çalışmamasını telkin ederim. Muhatap yok karşınızda, muhatap! Mağdurum ve şikayetçiyim. Derhal tarafıma dönülerek bu saçmalık hakkında bilgi verilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ederim.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo30 Kasım 2020 13:21

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler