Aras Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aras Kargo Ürünüm İadesi Benden Habersiz Oluşturulmuş

36görüntüleme
İlayda
İlayda 29 Kasım 2020 11:22

Trendyol üzerinden aldığım ürünlerim yine ne yazık ki Aras Kargo aracılığıyla gelmeye çalıştı. 09.11.2020 tarihinde siparişimi oluşturdum önce kargoya verdikleri şubede yaklaşık 1 hafta kadar beklettiler bu yüzden arayıp Trendyol'a şikayetimi belirttim zira Aras Kargo'yu şikayet edecek bir telefon hatları bile yok. 

Daha sonra ürünüm yola çıktı ve bulunduğum şubeye gelmiş ve dağıtıma çıkarılmış olarak göründü bende saf gibi bekledim fakat akşam 16.00 gibi ürünüm nerede diye baktım müşteri kargosunu şubeden alacak diye bir not gördüm kargoya gidip sorduğumda ürünleri yeni indirdiklerini ve pazartesi dağıtıma çıkarılacağını söylediler. Bu sabah maile baktığımda ürünün iadesini gerçekleştiğini geri gittiğini paramın iade edileceğini söylediler. 

Ben böyle bir talepte bulunmadım,ürünümün iadesini değil sadece teslim edilmesini istedim. İndirimden almıştım tekrar aynı tutarda ürünleri alamayacağım. Üstelik bu ilk de değil eve teslimat asla yapmıyorsunuz illa gidip kargodan teslim alacağız madem öyle niye kargo şirketisiniz daha neresi gerekiyorsa şikayet edeceğim sizi bıktım artık!

Aras Kargo Logo
Aras Kargo30 Kasım 2020 14:08

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız sorun için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Talebinizi değerlendirmeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Sevgilerimizle, Aras Kargo www.araskargo.com.tr 444 25 52

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler