20 Şubat
Yorum Yap
#11609588

Aras Kargo Ürün İade Zorluğu!

N11 den ne yazık ki bir halı aldım. Halıyı iade etmek için iade kodunu yazdım ve Aras Kargo orkide şubeye bıraktım. Şubede halımı 2 gün bekletip tekrar yeni ürün gelmiş gibi evdeki insandan kargo ücreti aldılar. Bunu es geçtim tekrar kocaman harflerle yazarak gideceği adresi yazdım! Ama oradaki orkide şubedeki çalışanlar sadece müzik dinlemek gibi işi! Bursa nilüfere gidecek kargomu Erzurum'a yollamışlar. Yetmedi! Her gün arıyorum kargomu soruyorum tamam doğru adrese teslim edilecek deniyor dün orkide şubeye gittim yetkili kişi dedikleri erkek vardı ne işi yarar bilemem orada konuşmasından siz kesin adres yazmamışsınızdır. Nasıl emin ise beni suçladı adres yazılsa ben neden göndermeyeyim şeklinde konuştu ve bizi başından savdı! Bugün arıyorum şube telefonları açmıyor müşteri hizmetleri de şu an z** a** adına teslim edildi şubeden diyor! 4 defa şikayet oluşturdum. Ne geri dönüş ne kargomu bulma kargo kayıp! Ne yetkili bulabiliyorum ne ilgili bir insan.

Emre Emre 14.102 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Emre21 Şubat

    Dönüşleriniz saçma sapan bir dönüş halımı başkasına teslim edip sorun çözülmüş diye geri dönüş yapıyorsunuz. Sizler nasıl çalışıyorsunuz acaba?

  • Aras Kargo Temsilcisi20 Şubat

    Değerli müşterimiz iletmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli aksiyonların alınması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi dönüşü yapılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları