Aras Kargo Trabzon Transfer Merkezi Teslimat Sorunu

Ali Ali27 Mayıs 15:26

hepsiburada.com adresinden Xiaomi Redmi Note 8 Pro aldım. 2 hafta önce 13 Mayıs tarihinde daha sonra bu telefonun teslimat adresi benim belirttiğim adresi gitmedi .Hepsiburada.com ile yaptığımız görüşmeler sonrası Aras Kargo'ya ürünün yanlış adrese gittiğine dair bir mail atıldı. 

bu sürecin sonunda ben Aras Kargo Değirmendere şubesine ulaştım, orada bulunan yetkili bana benim ürünümün yanlış adrese geldiğini belirten mailin kendilerine ulaştığını fakat ürünün Aras Kargo Trabzon transfer merkezinde kayıp olduğunu ürün için kayıt ihbarı geçtiklerini belirttiler ve bana hepsiburda.com' la irtibat haline geçmemi ve ürünümün iadesini istememi belirttiler.

Lakin süreç Aras Kargo firmasının Hepsiburada.com adresine bu durumu bildirmesi gerekiyormuş kendilerinde yani Aras Kargo yetkililerinden bu problemin çözülmesini ürünüm kayıp olduysa Hepsiburada.com adresine bunun bildirisini yapmasını kaybolmadıysa bu ihmallik ve sorumsuzluklarının izahatını vermesini ve ilgilenmelerini bekliyorum.

Lakin Aras Kargo yetkilileri daha fazla ilgilenmeyecekse diyecek bir şeyim kalmıyor benim yapacağım şey ise Hepsiburada.com ve Aras Kargo hakkında yasal işlem başlatmak olacaktır.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler